Facebook Google+ Twitter

Wprowadzenie euro w Polsce w 2012 roku?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-28 20:59

Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła zaakceptowanie przez polski rząd mapy drogowej przyjęcia wspólnej waluty. Zgodnie z nią Polska ma wejść do strefy euro w 2012 roku.

Bruksela uważa, że to dobra decyzja, bo euro przynosi korzyści, zwłaszcza obecnie, w niestabilnych czasach chroni przed zawirowaniami. Komisję Europejską cieszy więc determinacja rządu w tej sprawie. Nie chce ona jednak komentować terminu planowanego wprowadzenia wspólnej waluty. "Nie chcemy zobowiązywać się do niczego" - podkreśla Komisja. Dodaje jednak, że ustalenie daty jest konieczne i korzystne dla rynków finansowych i prowadzonej polityki makroekonomicznej. Data mobilizuje i wyznacza drogę postępowania.

Według założeń rządowych, Polska chce spełnić kryteria przyjęcia wspólnej waluty do 2011 roku. Te kryteria to odpowiedni poziom inflacji, długoterminowe stopy procentowe, nieprzekraczające ustalonego poziomu, a także deficyt poniżej 3% produktu krajowego brutto, oraz dług publiczny poniżej 60% PKB. Ponadto badany jest kurs waluty krajowej w stosunku do euro. Chodzi o to, by uniknąć znaczących i ciągłych wahań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.