Facebook Google+ Twitter

Wprowadzimy euro bez zmiany konstytucji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-16 07:52

Rząd przyspiesza w sprawie wprowadzenia euro - ustalił "Dziennik".

Resort finansów przyznaje, że jeśli PiS będzie sprzeciwiał się zmianom w konstytucji, to znajdzie sposób, by wejść do strefy euro bez wnoszenia poprawek do ustawy zasadniczej. Gazeta podkreśla, że planami rządu oburzone jest PiS.

Jak dowiedział się "Dziennik", resort finansów otrzymał ekspertyzy potwierdzające, że możliwe jest wprowadzenie euro zmiany ustawy zasadniczej.

Gazeta wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o artykuł 227, który opisuje rolę NBP. Stwierdza on, że "przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza oraz ustalania i realizowania polityki pieniężnej". Stanowi też, że to bank centralny odpowiada za wartość polskiego pieniądza.

Po wejściu do strefy euro, obie te funkcje ma przejąć Europejski Bank Centralny. "Dziennik" wyjaśnia, że do tej pory wydawało się, iż bez zmiany konstytucji tej rozbieżności ominąć się nie da. Na to nie chce się zgodzić PiS, domagając się referendum.

Rząd znalazł więc sposób na pominięcie PiS. Według rządu wchodząc do Unii Europejskiej zgodziliśmy się przyjąć euro. Część konstytucjonalistów uważa, że zmiana polskiej ustawy zasadniczej jest tylko dostosowaniem przepisów wewnętrznych do obowiązującego nas prawa wspólnotowego.
Według "Dziennika" jest to wyraźna zmiana strategii resortu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.