Facebook Google+ Twitter

Wraca komuna? Rząd chce wywłaszczać górali

Przed dziewięcioma laty Rzeczpospolita pisała o bezczynności rządu wobec żądań zwrotu mienia zabranego góralom przez komunistów. Obecny rząd nie tylko ziemi nie oddaje, ale chce zawłaszczyć kolejne tereny.

 / Fot. Grzegorz TamasGórale znów się jednoczą, ponieważ ponownie, jak za czasów komunistycznych, rząd zamierza ich pozbawić prawa własności, przeznaczając ich ziemię na stoki narciarskie. W Ministerstwie Sportu trwają prace nad zmianą ustawy o gospodarce nieruchomościami (druk 2209 nr 6 p.6). W wywiadzie udzielonym TVN24 Janusz Długopolski przedstawia możliwość wywłaszczenia górali z ich ziemi, nazywając zmianę projektu "prawem do szlaku".

Uważa on, że prawne wywłaszczenie może nastąpić w przypadku terenów widokowych lub nadających się na obiekty sportowe np. szlaki narciarskie. Jednym z przykładów jest wedle niego możliwość wywłaszczenia opornych górali z ziemi na Gubałówce i wykorzystanie ich pól na trasy zjazdowe.

Czy to już koniec demokracji - pytają górale. A może pan premier nie panuje już nad zapędami swoich ministrów, którzy chcą cofnąć
się do lat 50.

W sierpniu 1995r na łamach prasy mówiono o braku zrozumienia i bezczynności rządu wobec żądań zwrotu mienia, zabranego góralom przez komunistów. Rzadko który bowiem z wędrujących po tatrzańskich szlakach turystów wie, że spora część wysokogórskich terenów była kiedyś własnością prywatną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 07.11.2009 10:39

jaki mylny tytuł, komuna nigdy nie wychodziła, ona mocno się okopała na zagrabionym mieniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepiej by było aby cały region tatrzański przeistoczyć w rezerwat wzorem rezerwatów Indian w Stanach Zjednoczonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.