Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34858 miejsce

Wracać, ale po co? Projekt 12 polskich miast

Jeśli warto wracać z Wysp Brytyjskich, to dokąd? W 2009 roku odbyła się seria spotkań Polonii w Wielkiej Brytanii z przedstawicielami 12 największych polskich miast.

Harrods w londyńskim Knightsbridge. / Fot. PAP/PhotoshotW "Projekt 12 miast" zaangażowane były: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Projekt miał nie tylko zachęcić do powrotu z emigracji, ale przede wszystkim pokazać, czy jest do czego wracać.

Organizatorem projektu było londyńskie Stowarzyszenie Młodych Polaków „Poland Street”. Jako pierwszy zaprezentował się Szczecin. Delegacja Szczecina z prezydentem Piotrem Krzystkiem przebywała przez styczniowy weekend w stolicy Wielkiej Brytanii. Delegacja miała przedstawić Polakom mieszkającym w Londynie plan rozwoju naszego miasta oraz przekonać ich, że warto mieszkać w Szczecinie, że w naszym mieście mogą znaleźć dobrze płatną pracę. W obliczu upadku stoczni i rosnącego bezrobocia brzmiało to trochę groteskowo.

Pisałem o tym w MM Moje Miasto w tekście Wracać ale dokąd, osobiście nie wróżąc powodzenia temu projektowi, opartemu zresztą na mylnych założeniach. Strona rządowa wychodziła z założenia, że z emigracji wrócą Polacy którzy się tam dorobili i tu za zarobione pieniądze otworzą własne interesy, zatrudniając tych co zostali, lub że emigranci mają wysokie kwalifikacje (informatycy, ekonomiści itp.).

Niestety prawda wyglądała inaczej, większość emigrantów ma raczej niskie kwalifikacje, wystarczające aby wykonywać najprostsze czynności (zmywanie, sprzątanie, gotowanie, odgłowienie ryb), a nawet jeśli ma wyższe, to bez praktyki w zawodzie. W Polsce tacy pracownicy nie byli poszukiwani, chyba że za minimalna stawkę. Zresztą zgodnie z hasłem "Nie w Oslo lub Londynie zostań w Szczecinie - kierowcą autobusu SPA".

Większość tych, którzy chcieli by ewentualnie wracać do Polski, to ci którzy dorobili się na ewentualne mieszkanie i auto, a teraz chcieli by w ojczyźnie znaleźć dobrze płatną pracę. Dlatego przewidywałem, że projekt przyniesie tylko rozczarowanie dla obydwu stron. No może nie dla władz miejskich 12 miast, oni mieli okazję wyjechać kilka razy na wycieczkę do Anglii.

Po roku Katarzyna Wagner z lokalnej gazety, wcieliła się w rolę powracającej do rodzinnego Szczecina po pięcioletnim pobycie w Wielkiej Brytanii. Próbowała się ustabilizować, czyli dostać pracę i wynająć mieszkanie. Pomocy szukała w Urzędzie Miejskim, Powiatowym Urzędzie Pracy, spodziewając się tam specjalnych komórek albo urzędników zajmujących się ludźmi powracającymi z zagranicy, niestety pomocy nie otrzymała. Dostała tylko radę, aby poszukała pracy w ogłoszeniach w prasie i internecie. Okazało się, że studia humanistyczne i dobra znajomość angielskiego nie są wcale atutem, gdyż oferty pracy są głównie w branży medycznej, farmakologicznej i informatycznej. Chyba, że podjęłaby pracę w „Pizzy Hut”, jednak na kokosy nie miałaby co liczyć...


Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Chyba już trzeba będzie pomału zacząć myśleć o powrocie, zobacz mój artykuł: "Wolę być Rosjaninem, niż Muzułmaninem".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obawiam się, że nie ma po co wracać, chyba wszędzie lepiej niż w Polsce!.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie. Trochę smutne. Co prawda ten, kto umie szczęśliwie żyć, ten będzie umiał tak żyć również w Polsce. Ale tutaj dyskutujemy raczej o działaniach państwa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten projekt to totalne nieporozumienie. Kto wrócił z zagranicznych wojaży ten wie, że w Polsce wiele się nie zmieniło, a już na pewno w takim stopniu, jak przekonują delegacje wspomnianych wyżej miast. Wszystkim myślącym o powrocie polecam zastanowić się dwa razy. Najlepiej zrobić sobie tzw. triala. Przyjedz do Polski na kilka miesięcy, pół roku starczy każdemu na uzyskanie odpowiedzi: pasuje mi tu czy nie. Radzę zostawić sobie furtkę na powrót.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nic dodać nic ująć, a delegacja była ?- była !, fundusze poszły ?-poszły !- z czyjej kasy ? - z naszej !
I TO NIE JEST ICH OSTATNIE SŁOWO !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zapisało sie ostatnie zdanie tekstu: Jak widać programy swoje a życie swoje i powracający z zagranicy muszą radzić sobie sami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.