Facebook Google+ Twitter

Wracać do Polski, ale po co...

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-26 17:02

W 2009 roku odbędzie się seria spotkań pomiędzy Polonią w Wielkiej Brytanii a przedstawicielami 12 największych polskich miast.

W "Projekt 12 miast" we współpracy ze stowarzyszeniem Poland Street (skupiajacym polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii) zaangażowane są: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Projekt ma nie tylko zachęcić do powrotu z emigracji, ale przede wszystkim pokazać, czy jest do czego wracać.

Jako pierwszy zaprezentował się w styczniu Szczecin. Delegacja Szczecina z prezydentem Piotrem Krzystkiem wyjechała w do stolicy Wielkiej Brytanii. Stworzyła w Londynie możliwość spotkania Polonii z władzami miasta, przedsiębiorcami, pracodawcami oraz wieloma innymi instytucjami i organizacjami. W obliczu upadku stoczni i rosnącego bezrobocia brzmiało to trochę groteskowo.

Jutro do Londynu wyruszają z kolei pracownicy poznańskiego magistratu. Będą zachęcać pracujących tam rodaków do powrotu do kraju, do Poznania, w którym wciąż jest małe bezrobocie.

Osobiście nie wróżę powodzenia temu projektowi, opartemu chyba zresztą na mylnych założeniach. Przedstawiciele zarządów miast wychodzą z założenia, że z emigracji wrócą Polacy, którzy się tam dorobili i tu za zarobione pieniądze otworzą własne interesy, zatrudniając tych co zostali, lub że emigranci mają wysokie kwalifikacje (informatycy, ekonomiści itp.).

Prawda wygląda jednak całkiem inaczej, większość emigrantów ma raczej niskie kwalifikacje, wystarczające aby wykonywać najprostsze czynności na zachodzie (zmywanie, sprzątanie, gotowanie, pranie, odgłowienie czy filetowanie ryb), a nawet jeśli ma wyższe, to bez praktyki w zawodzie. W Polsce tacy pracownicy nie są poszukiwani, chyba że za minimalna stawkę. A większość tych, którzy chcieliby ewentualnie wracać do Polski, to ci, którzy dorobili się na ewentualne mieszkanie i auto, a teraz chcieliby w ojczyźnie znaleźć dobrze płatną pracę.

Dlatego chyba nie można liczyć na sukces projektu 12 miast, szczególnie teraz, w czasie ogólnoświatowego kryzysu, gdy złotówka spadła tak nisko w stosunku do funta.

Wincenty Sadowski
Tekst ukazał się pierwotnie na stronie: serwisu www.mmszczecin.pl
WS


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

kicia
  • kicia
  • 03.01.2012 10:48

Na 100% nie ma co liczyć. Tu nawet nie chodzi tylko o pieniądze. Atmosfera w tym kraju jest nie do zniesienia, zaraza jakaś...cy cóś...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wróciłem, nie wiem po co!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.