Facebook Google+ Twitter

Wratislavia Cantans rusza już 6 września

Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans to wielkie wydarzenie na skalę światową. Po raz 42. Dolny Śląsk stanie się muzyczną stolicą Polski. Tegoroczna edycja przynosi małe zmiany w formie festiwalu oraz wiele niespodzianek.

Dyrektor Generalny - Andrzej Kosendiak. / Fot. Sebastian OttenbreitAż 913 artystów, 38 koncertów, 5 innych wydarzeń towarzyszących – tak wygląda mała statystyka przedstawiona przez dyrektora generalnego Festiwalu – Andrzej Kosendiaka. W poprzednich latach Wratislavia Cantans podzielona była na dwie części: koncerty we Wrocławiu i w innych miejscach Dolnego Śląska. Odnosiło się wrażenie, że "miejski element" festiwalu był lepszy od "prowincjonalnego". W tym roku festiwal jest jednolity i obejmuje cały Dolny Śląsk w jednym czasie. Jeden z występów odbędzie się nawet w Czechach. By podkreślić wagę i potęgę tego wydarzenia, wspomnę, iż książka programowa liczy 446 stron. Znajdziemy w niej wszystkie potrzebne do czynnego uczestniczenia informacje. Festiwal stał się wizytówką Wrocławia. Zagraniczna prasa rozpisuje się o tym, co dzieje się jesienią na Dolnym Śląsku. Dziś międzynarodowa impreza to coś normalnego, lecz ponad 40 lat temu, kiedy powstawała idea Wratislavia Cantans, było to rozwiązanie nowatorskie. Teraz to prestiżowe wydarzenie, uczta dla melomanów, którą przygotowują dla nas wspaniali artyści, na podstawie od lat sprawdzonego przepisu.

Funkcję dyrektora artystycznego festiwalu pełni Paul McCreesh – światowej sławy dyrygent, założyciel i kierownik Gabrieli Consort & Players, artysta, który nie ogranicza się do odtwarzania formy dawnych utworów, poszukuje własnych rozwiązań, interpretacji odmiennych od ogólnie przyjętego stylu. Wcześniej funkcję dyrektorów pełnili między innymi prof. Ewa Michnik – dyrektor Opery Wrocławskiej i Lidia Geringer de Oedenberg – poseł na Parlament Europejski.

Kazimierz Michał Ujazdowski - Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. / Fot. Sebastian OttenbreitObecni realizatorzy doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków. "Dyrektorzy festiwalu – panowie Paul McCreesh oraz Andrzej Kosendiak pokazują jak łączyć tradycję innowacją, a szacunek i miłość do wielkiej muzyki – z nowatorstwem jej prezentacji. Wratislavia Cantans jest dowodem na to, że kultura wysoka może kształtować gusta i aspiracje bardzo różnorodnej publiczności" – pisze Wojewoda Dolnośląski Krzysztof Grzelczyk.

W festiwalu wystąpią między innymi: Rinaldo Alessandrini, Jakob Lindberg, Jacek Kaspszyk, Sir John Eliot Gardiner. Trzy koncerty będą transmitowane przez ogólnopolskie programy telewizyjne, 10 koncertów przez program 2 Polskiego Radia.
– Jest kilka powodów do radości (…). Dolny Śląsk od 6 września stanie się muzyczną stolicą. To jest pierwszy festiwal przygotowany w pełni przez Paula McCreesha w sensie pełnego autorstwa. Nie ma nic piękniejszego od tego, że dyrektor artystyczny ma pełna swobodę działania – mówił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Wratislavia Cantans zachwyca swoją mnogością i różnorodnością koncertów. Koncerty odbędą się w kościołach, pałacach, zamkach - w przepięknej oprawie. Festiwal zagości też w Opactwie Cystersów w Lubiążu. Właśnie ten koncert uważam za jeden z najciekawszych tegorocznego festiwalu. Program Wratislavia Cantans dostępny jest na plstronie Festiwalu. Impreza potrwa 10 dni - od 6 do 16 września 2007 r. Gorąco zachęcam do udziału w Festiwalu oraz do śledzenia jego przebiegu na łamach Wiadomości24.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.