Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24778 miejsce

Wrażenia z przedstawienia sylwestrowego w operze na zamku

Rok 2011 żegnałem w towarzystwie opery na zamku w Szczecinie. Gdybym miał swoje odczucia wypowiedzieć, w paru słowach, to o "paryskiej nocy sylwestrowej" bym powiedział, że świetni byli artyści baletu i soliści.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:ZamekKsiazatPomorskich_w_Szczecinie.jpg&filetimestamp=20061026211841 / Fot. Remigiusz Józefowicz, CC BY-SA 2.5Miałem okazję żegnać rok 2011 w towarzystwie opery na zamku w Szczecinie. Co prawda, nie było to na Zamku Książąt Pomorskich lecz w prowizorce, czyli w namiocie. Tak! Tak! Nie przesłyszeliście się. Bo to widzicie u nas młode władze operę potraktowały tak, jak ludzkość swojego mesjasza, któremu to nawet, "nie przygotowano miejsca w gospodzie". Chociaż w Szczecinie jest budynek po starym kinie Kosmos, którego świetność przeminęła z wiatrem historii. Uznane, co prawda zostało za zabytek, ale oddane w ręce kogoś, kto okropnie nienawidzi reliktów z - powszechnie nie lubianych - czasów PRL-u. Z czasów, w których jak się - też powszechnie - twierdzi została splamiona polska godność. (Całe szczęście, żeśmy się już przepoczwarzyli i do solidarności, jak również i szlachetności, sprzed wojny powrócili.) No i ten właściciel budynku, po kinie Kosmos znalazł sposób, aby tego budynku się pozbyć i nie naruszyć zakazu jego rozbiórki, wydanego przez konserwatora zabytków. Wykorzystał - jako swego sprzymierzeńca - czas. Widocznie jest z nim za pan brat i dobrze wie, że czasowi nikt się nie oprze - czas wszystko strawi. A przecież grunt w centrum miasta na wartości nie straci. No i oto mamy w centrum miasta marniejący budynek, w którym niegdyś odbywały się duże imprezy estradowe. I po odpowiednim przystosowaniu mógłby on posłużyć jako zastępcze lokum opery na zamku. Ale komu to by się chciało przygotowywać owo "miejsce w gospodzie", dla jednego z przedstawicieli Kultury zaspokajającego potrzeby szczecinian w zakresie śpiewu i muzyki operowej? Walnięto więc namiot na Łasztowni - chcieliście to macie i nie wierzgajcie.

Wracając do operowego towarzystwa to, gdybym miał swoje odczucia wypowiedzieć, w paru słowach, to bym powiedział, że w "Paryskiej nocy sylwestrowej" świetni byli soliści i balet. O reszcie wolałbym się nie wypowiadać. Jednak, gdyby mnie ktoś przycisnął do muru to bym z siebie mógł wydusić - noooo. Nie zmuszajcie mnie. Jak już koniecznie muszę powiedzieć, to powiem. Za rozległe były wtręty kabaretowe. A muzyka? Muzyka, jak dla mnie muzycznego niemoty - to jedyne z czym mi się kojarzyła, to z taką, co trafia mi się słyszeć na zatłoczonych skrzyżowaniach, kiedy jakiś młodzian uchyli okno swojego Jeepa. Muzyka jak muzyka - kwestia gustu. Ale te wtręty kabaretowe źle mi się skojarzyły. Bo to ci przyszło mi do głowy, jakoby to z opery na zamku chciano zrobić kabaret. Na boku powiem. Tych kabaretów, to ci u nas w Polsce dostatek. A prym w tej formie artyzmu estradowego, to chyba nasz kochany Sejm wiedzie.

I jeszcze jedno - gdyby. Gdybym mógł o coś poprosić nasze władze regionalne, to bym poprosił: przywróćcie pana Warcisława Kunca na dyrektora opery na zamku - Proszę! Zróbcie to. Tak - chociaż jeszcze raz - chciałbym pójść do opery na zamku na noc sylwestrową i arię Skołuby usłyszeć w języku ojczystym. Bo jak na przyszły sylwestra zechce im się śpiewać po chińsku, to co ja - nieszczęsny - wtedy zrobię? Przywróćcie! Nie odmawiajcie mnie staremu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Tadziu, co Ty im głowę zawracasz?! Idą z duchem czasu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
dzXPzDSkUrjPYn
  • dzXPzDSkUrjPYn
  • 22.02.2012 07:23

Druzyna zwadpiaoa sie makabrycznie trejler juz mnie zasmucil natomiast koledzy spiewajacy gage- owszem-owszem, tylko wokalista moglby sobie spodnie na luzniejsze wymienic. Bo go cisna chyba

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 04.01.2012 22:15

-DZIĘKI- :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nawzajem. Zdrowia dobrego, na długie lata życia Twojego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 04.01.2012 19:31

Eeeeeeee! Panie Tadeuszu ten link to" miodzio " Życzę Panu szampańskiego humoru jak w 2010 r.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zachwycać tom ja się zachwycał uczestnicząc; nie przesłuchałeś się "Drogie e" - użyłem właściwego, i odzwierciedlającego atmosferę panującą podczas sylwestrowego wieczoru, ale tego z 2010 roku. Popatrz no tylko i uruchom wyobraźnię. "Więc mówię Wam – rozradowało się serce moje! "Może ostatni już raz." Nie popadłem w rozpacz, wspaniale się z małżonką bawiliśmy i wspólnie wszyscy razem "operetkowym" szampanem za pomyślność "Waszą i Naszą" toasty wznosiliśmy."
link
Człowieku! Artyzm to nie tylko znajomość fachu, to charyzma, to umiejętność wytworzenia atmosfery, atmosfery, przewodzącej fluidy płynące od artysty do widza i odwrotnie. Sylwestrowe Przedstawienie i ani jednego bisu. Kunc ma tę cechę i potrafi oddziaływać, tak na artystów, jak i na widza. - Aria klucznika śpiewana po francusku? Ludzie - to profanacja. Co ci młodzi noszą pod czaszką? Skąd u nich upodobanie do obcości? Czyżby nawrót do makaronizmowej epoki? Prezydent Krzystek zamiast napisać Szczecin - napisał ˈʂt​͡ʂɛt​&a mp;#865;ɕin - aby inaczej, aby brzmiało, nie z polska. Dlaczego? Z koszulek Reprezentacji Piłkarskiej, ktoś usiłował Polskie Orły zedrzeć. Noc paryska, chwiejące wierze Eiffla. Pewnie ze zdziwienia się chwiały.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 03.01.2012 20:10

No to ta szklanka była do połowy pusta czy pełna ? Buduje się nowa opera , nowa filharmonia , nowa hala widowiskowa . Namiot to chwilówka . A nie mógł Pan napisać ,że Szczecin jest najpiękniej oświetlonym miastem w Polsce ? Całe miasto w ścieżkach rowerowych - jest drugie takie w Polsce ? Tu jest wszystko najpiękniejsze i nie wolno grymasić .

Komentarz został ukrytyrozwiń

"świetni byli soliści i balet." - Widocznie wszystkiego nie chciało ci się przeczytać. Chlapnąłeś językiem, aby chlapnąć. Do meritum się nie odniosłeś. Chyba dlatego, że ci za to nie płacą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szanowne e. Odpowiem ci przy okazji, po nabraniu większego rozeznania. Jeśliś ze Szczecina prześlij wiadomość na moją skrzynkę, to podyskutujemy. Nie chcę wszystkich spraw roztrząsać publicznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam jeszcze informację o potraktowaniu, przez większość adresatów moich maili w tej sprawie - wyrzucono je do kosza, bez czytania. Widać u nas rzadko kto chce zniżać się do społecznych dołów. Wszystko dzieje się tak dlatego, że demokracja i solidarność zawładnęła sercami Szczecinian.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.