Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrażliwe dzieci. Czy je znacie?

Ewa Bo
Ewa Bo
Janet Poland „Wrażliwe dziecko”
Janet Poland „Wrażliwe dziecko” okładka ksiązki
"Dla zbyt wrażliwych dzieci świat jest przerażający - ludzie mówią zbyt głośno, w pokojach jest za gorąco, żaden posiłek nie smakuje, właściwie wszystko budzi strach." - Janet Poland "Wrażliwe dziecko".

Nakładem wydawnictwa Rebis ukazała się książka "Wrażliwe dziecko" autorstwa Janet Poland. Przeznaczona ona jest w szczególności dla rodziców, którzy wychowują nadwrażliwe dzieci.

Jakie macie odczucia i jakie obrazy widzicie, gdy słyszycie słowo "(nad)wrażliwy"? Zastanówcie się przez chwilę... Czy znacie jakieś (nad)wrażliwe dziecko w swoim najbliższym otoczeniu? A może sami jesteście taką (nad)wrażliwą osobą?

Co cechuje te dzieci? W skrócie można rzec, że mogą być np. przesadnie:

- wrażliwe na dotyk ubrań, zapach lub wygląd pożywienia, temperaturę wody w czasie kąpieli lub temperaturę powietrza;

- zaniepokojone, zalęknione;

- nieśmiałe, wolno przystosowujące się do sytuacji społecznych, samotne z własnego wyboru;

- nastrojone na uczucia i motywy postępowania swojego albo innych osób;

- reagujące niepokojem na na nowe sytuacje, źle znoszące zmiany sytuacji i czynności.

Właśnie u nich reakcje są silniejsze i trwalsze niż u rówieśników. Widać je już u noworodka i często pozostają na całe życie. Można zatem zastanawiać się czy bycie (nad)wrażliwym jest błogosławieństwem, czy raczej... przekleństwem?

Otóż nadwrażliwość ma swoje pozytywne i negatywne strony. Co będzie dominować zależy w dużej mierze od rodziców. Od tego jak pokierują życiem dzieci i jak pomogą postrzegać im ich własne zachowanie.

Nie ma jednak jednej uniwersalnej rady dotyczącej wychowywania dzieci. Bowiem każde dziecko jest inne. To, co może być dobre i skuteczne przy jednym dziecku, przy innym będzie zawodne. Rodzice chcą wychować swoje pociechy jak najlepiej i nie chcą popełnić jakichkolwiek błędów. Nie chcą też by inni przykleili im etykietkę "złych rodziców", bo nie są winni, że ich dzieci są inne.

Nadwrażliwe reakcje mogą wynikać z temperamentu (uwarunkowanego neurologicznie), z wpływu środowiska (i są niezależne od rodziców) np. trauma spowodowana wypadkiem, pobytem w szpitalu, dokuczaniem rówieśników i innymi przypadkowymi a tragicznymi wydarzeniami.

Autorka poradnika zaznajamia czytelnika z przypadkami i problemami takich nadwrażliwych dzieci i ich rodziców. Podaje także przykłady badań naukowych (prowadzonych przez psychologa i eksperta w dziedzinie badań rozwoju dzieci Jerome Kagana), które mówią, że w dużej mierze nadwrażliwe zachowania wywołane są przez nadwrażliwe funkcjonowanie mózgu.

"Wrażliwe dziecko" Janet Poland pomoże zrozumieć nadwrażliwość, poznać ją od środka, pokaże sposoby na pokonanie jej i pomoże z nadzieją spojrzeć w przyszłość dziecka.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto