Facebook Google+ Twitter

WRC. Zapowiedź rajdu Japonii

Nadchodzi czternasta runda WRC. Rajd Japonii odbędzie się 26-28 października. Jako jedyna z rund WRC, odbywa się w Azji. Rajd Japonii zazwyczaj przyciąga setki tysięcy fanów z całego kontynentu.

Petter Solberg / Fot. Subaru World Rally TeamW zeszłym roku ponad 200 000 osób oglądało trzy dni zmagań, a na ceremonię startu przybyło ponad 52 000 widzów. Rajd zlokalizowano w mieście Obinhiro na wyspie Hokkaido, najbardziej wysuniętej na północ spośród japońskich wysp.

Japońska eliminacja jest bardzo technicznym rajdem z ciasnymi, wolnymi szutrowymi odcinkami, które biegną przez gęste lasy. Każdy dzień będzie testem dla załóg, które pokonają dziesięć odcinków podczas pierwszych dwóch dni oraz siedem odcinków podczas ostatniego dnia. Odcinki mają zróżnicowaną długość, poczynając od najkrótszego "Super Odcinka"(1,35 km), biegnącego dookoła parku serwisowego. Odcinek ten zostanie pokonany pięciokrotnie. Dwa razy na zakończenie piątkowego i sobotniego etapu oraz jeden,na zakończenie rajdu w niedzielę. Najdłuższym odcinkiem jest Puray - 34,96 kilometrów. Rajd Japonii składa się z 27 odcinków specjalnych. W ciągu trzech dni, kierowcy pokonają 350 kilometrów.

Eliminacja rozpocznie się ceremonialnym startem w centrum Obihiro, o 19.30 w czwartek wieczorem. Etap pierwszy rozpocznie się już w piątek o 07.33. Meta jest w parku serwisowym zlokalizowanym w Kita Aikoku.

Podczas rajdu kierowcom przeszkadzać będzie zmienna pogoda.. Chociaż Obihiro jest oskrzydlona przez dwa pasma górskie,to bliskość Pacyfiku, sprowadza porywiste wiatry i rzęsisty deszcz na cała wyspę. Co więcej rajd odbywa się w samym środku okresu tajfunów. Niektóre odcinki będą używane pięciokrotnie, tak więc drogi szybko pokryją się koleinami. Temperatura będzie niska, a w nocy może spaść poniżej 0 stopni Celsjusza z dużą szansą na opady śniegu.

Na liście zgłoszeń widnieje 13 zespołów, natomiast w stawce PWRC pojedzie 16 załóg. Wśród kierowców rywalizujących w PWRC nie zabrakło załogi z Polski, reprezentowanej przez Leszka Kuzaja i i Jarosława Barana. W sumie do rajdu zgłosiło się 85 załóg. Zespół Subaru, dla którego jest to eliminacja "na własnym terenie" zgłosił trzy załogi. Petter Solberg i Phil Mills będą walczyć Subaru Imprezą WRC2007 z numerem 7, Chris Atkinson i Stephane Prevot pojadą numerem 8, a Xevi Pons i Xavier Amigo numerem 17. Podczas ubiegłorocznej edycji Chris ukończył rajd jako czwarty, a Petter i Phil wygrali ten rajd w 2004 roku. Xavier Pins nigdy nie ukończył eliminacji w Japonii.

Pretendentem do wygrania w rajdzie jest Sebastain Loeb. - Patrząc na ilość pozostałych rajdów po imprezie w Japonii i aktualną różnicę w punktach nie mamy innej alternatywy, jak tylko wygrać - powiedział Loeb. - Przed Hiszpanią potrzebowałem pięciu zwycięstw. Po Korsyce potrzebuję trzech. Walka będzie trudna jak nigdy. Potrzebujemy być przed Marcusem. Jeśli wygramy, a on będzie drugi to nadal mamy szanse na tytuł. To nie będzie łatwe, ponieważ on jest szybki w Japonii, ale spróbujemy wywrzeć nacisk na niego. Żaden z nas nie może sobie pozwolić na najdrobniejszą pomyłkę – dodał Francuz.


Strona rajdu: http://www.rallyjapan.jp/e/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.