Facebook Google+ Twitter

Wręczono nagrody "Kustosz Pamięci Narodowej"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-16 16:02

Wręczono statuetki "Kustosza pamięci Narodowej" 2009. Są to nagrody przyznawane przez IPN za upamiętnianie historii Polski w latach 1939 - 1989.

Wśród laureatów znalazły się instytucje i osoby prywatne m.in. Eugenia Maresh, Ludwik Rossowski, Redakcja Zeszytów Historycznych, czy Instytut Józefa Piłsudskiego.

Jak podkreślił prezes IPN Janusz Kurtyka - laureaci nagrody to osoby, które w czasach komunizmu zastępowały działalność IPN. "Są to osoby, dzięki którym pamięć przetrwała" - zaznaczył prezes IPN.

Jeden z laureatów - Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku - to instutucja która po wojnie była kustoszem polskiej historii na Zachodzie. Jak podkreśla Krzysztof Lagowski z Instytutu, zbiory jego placówki służą naukowcom aż do dziś.

Ksiądz infułat Czesław Wala został uhonorowany statuetką za niezłomną postawę w czasach komunizmu, oraz za stworzenie wotum dziękczynnego za Ocalenie Narodu Polskiego. Twórca Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie zaznaczył, że jego praca jest świadectwem o wierze, ojczyźnie i martyrologium Narodu Polskiego.

Wręczenie nagród odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nagroda "Kustosz Pamięci Narodowej" przyznawana jest od 2002 roku. Do tej pory uhonorowano nią między innymi prof. Władysława Bartoszewskiego, Związek Polaków na Białorusi, oraz pośmiertnie Pawła Jasienicę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.