Facebook Google+ Twitter

Wręczono Paszporty Polityki. Wśród nagrodzonych Komasa i Miłoszewski

13 stycznia 2015 roku po raz 22. zostały przyznane Paszporty "Polityki". Gala tradycyjnie odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a poprowadzili ją też jak zwykle Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika.

Logo dorocznej nagrody Paszporty POLITYKI. / Fot. materiały prasoweRedakcja tygodnika "Polityka" nagradza corocznie twórców, którzy jej zdaniem są przede wszystkim niezależni. „To twórcy niepokorni (…), piekielnie ambitni i poza wszystkim zdystansowani do obowiązujących trendów. Nie ulegają oni zatem presji głównego nurtu, szukają własnych rozwiązań, nie próbują się nikomu przypodobać. W europejski obieg wchodzą bez kłopotu, mają zagraniczne dyplomy, słychać ich na świecie, ale przede wszystkim – chce się o nich słuchać również w Polsce” – czytamy na stronie internetowej tygodnika.

Te prestiżowe nagrody za rok 2014 przyznane zostały w sześciu kategoriach; w każdej z nich zgłoszono trzy nominacje. W kategorii film nominowani byli: Tomasz Kot (za rolę w filmie "Bogowi"), Jan Komasa (reżyser "Miasta 44") i duet twórczy: Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski, autorzy dokumentalnego obrazu "Efekt domina". Zwycięzcą został Jan Komasa "za wyobraźnię, ambicję i perfekcyjny warsztat reżyserski".

W dziedzinie literatury nominowano: Jakuba Żulczyka za powieść "Ślepnąc od świateł", Zygmunta Miłoszewskiego, autora "Gniewu" i Wita Szostaka za "Sto dni bez słońca". Paszport "Polityki" powędrował do Zygmunta Miłoszewskiego. Doceniono "wciągającą intrygę jego powieści, łączącą przenikliwy portret współczesny Polski z diagnozą kluczowych problemów społecznych".

W kategorii teatr kapituła nominowała następujących twórców: Weronika Szczawińska, która wyreżyserowała m.in. spektakl "Źle ma się kraj" w bydgoskim Teatrze Polskim, Radosław Rychcik (reżyser "Dziadów" w Teatrze Nowym w Poznaniu) i Bartosz Porczyk (Gustaw w "Dziadach" we wrocławskim Teatrze Polskim). Laureatem teatralnego Paszportu "Polityki" za rok 2014 został Radosław Rychcik. Nagrodzono jego "brawurowe włączenie polskiego arcydramatu w przestrzeń współczesnej zbiorowej wyobraźni".

Kompozytor Dariusz Przybylski, flecista Łukasz Długosz i grupa Kwadrofonik (czyli: Emilia Sitarz, Bartłomiej Wąsik, Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala) to nominowani w kategorii muzyka poważna. Zwycięzcą okazała się grupa Kwadrofonik za "wirtuozerię, wyobraźnię, wrażliwość i poczucie humoru".

Z kolei w kategorii muzyka popularna nominowani byli: Wacław Zimpel (klarnecista), Michał Biela (improwizator) i Pablopavo. I to właśnie Pablopavo, czyli Paweł Sołtys Paszport Polityki 2014 otrzymał. W uzasadnieniu czytamy, iż to nagroda za "piosenki łączące podwórkową lokalność ze światowością brzmienia i poetycką głębią".

Fotografia, wideo i wizualny esej to dziedziny, których twórcy: Bownik, Norman Leto i Jakub Woynarowski zostali nominowani do Paszportu "Polityki" w kategorii sztuka. I to ten ostatni, czyli Jakub Woynarowski został jego posiadaczem. Nagrodę otrzymał za "oryginalne łączenie badań nad historią sztuki i kultury z artystyczną praktyką".

Nagrodę specjalną Paszportów Polityki otrzymało Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny "za zainicjowanie i współtworzenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN". Zaś za Kreatora Kultury uznano znakomitą reżyserkę, Agnieszkę Holland. Nagrodzono jej "łączenie wybitnie autorskiego spojrzenia na film z trudnymi regułami kina rozrywkowego".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Cieszę się, że Zygmunt Miłoszewski dostał nagrodę, lubię jego kryminały :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.