Facebook Google+ Twitter

Wreszcie kupisz bilet na Krakowskim Przedmieściu

Jeszcze jesienią tego roku na Nowym Świecie mają stanąć nowe kioski. Ich nowoczesny kształt, wg niektórych przypominający UFO, już teraz wzbudza kontrowersje wśród warszawiaków.

 / Fot. screen z serwisu gazeta.plNa wyremontowany odcinek Traktu Królewskiego wciąż trafiają unikatowe projekty. Kamienne ławy i donice, stojaki na rowery, okrągłe donice z pionowymi "żeberkami", czy drewniane ławki - to tylko niektóre z mebli miejskich, które staną bądź stanęły na Krakowskim Przedmieściu. Do tego kompletu jesienią tego roku dołączą nowoczesne kioski i słupy.

Nowe meble miejskie to odpowiedź na zapotrzebowanie przechodniów. Do tej pory warszawiacy skarżyli się, że na Nowym Świecie brakuje miejsc, w których można kupić gumę czy gazetę, a żeby dostać bilet trzeba przejść dobrych kilkaset metrów. Od listopada narzekania powinny się skończyć - na Krakowskie Przedmieście trafi sześć kiosków i osiem słupów reklamowych.

Małe kioski handlowe na Krakowskim Przedmieściu zostały zamówione przez Zarząd Terenów Publicznych w dzielnicy Śródmieście. Koszt wykonania obiektów (962 467, 76 zł) poniesie firma AMS S.A, która wygrała przetarg. Wynagrodzeniem dla wykonawcy będzie natomiast czerpanie przychodów z eksploatacji tych obiektów przez kilka lat. - W ten sposób zamówione meble staną się własnością miasta bez angażowania środków publicznych na ich wykonanie - mówi pan Tomasz Gamdzyk, naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Warszawie.

Forma tych obiektów została określona w projekcie sporządzonym przez Towarzystwo Projektowe Sc., ściśle wg wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Obiekty miały cechować się formą opływową, transparentną, nie konkurującą z obiektami architektonicznymi, stanowiącymi obudowę ulicy. Dodatkowo konserwator zalecił stosowanie form współczesnych, nie udających historycznych. Zadanie projektowe zostało wypełnione dobrze, zarówno pod względem skali i wielkości jak i rozwiązań w zakresie kolorystyki, detalu - dodaje Gamdzyk.

Kioski o nowoczesnych kształtach, dla niektórych wręcz kosmicznych, staną w zabytkowym otoczeniu Krakowskiego Przedmieścia. Zapytaliśmy więc najbardziej zainteresowanych, czyli przechodniów co sądzą o takim zestawieniu. Poglądy były różne, większości osób meble same w sobie bardzo się podobały, natomiast miejsce ich przeznaczenia już nieco mniej. Poniżej kilka opinii:

- Mam mieszane uczucia, kioski o takim wyglądzie nie pasują do tego otoczenia, jednak biorąc pod uwagę przystanki, które mają nowoczesny wygląd jestem skłonny zaakceptować kiosk w takiej postaci.
- Nie ważne jak będą wyglądać nowe kioski, liczy się to, że w ogóle będą. Ludzie bardzo często nie mają gdzie kupić biletu więc lepszy taki niż żaden.
- Dla mnie kiosk powinien pasować wyglądem do tego miejsca, latarnie są w stylu retro, niech taka będzie i reszta.
- Podoba mi się taki wygląd kiosku, nowoczesny kształt pasuje do nowoczesnej Warszawy.
- Uważam, że nie pasuje tu kiosk w takiej, nowoczesnej formie, punkty sprzedaży powinny współgrać z miejscem, w którym się znajdują.
- Podoba mi się kiosk w takiej postaci, wygląda lepiej niż niefunkcjonalna wiata, pod którą nie ma się gdzie schować.


Gamdzyk także przyznaje, że zdania w sprawie mebli są mocno podzielone: - Istnieje środowisko, które neguje wprowadzanie współczesnych form w krajobraz ulicy, która mogłaby wyglądać „jak przed wojną”, jest również wielu takich, którzy chcą traktować Krakowskie Przedmieście jako żywą część miasta, ważną nie tylko dla turystów ale np. rzesz studentów.

To czy kioski zostaną zaakceptowane przez przechodniów okaże się dopiero na jesieni, ale jednego możemy być pewni już teraz - na Krakowskim Przedmieściu wreszcie kupisz bilet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.