Facebook Google+ Twitter

Wreszcie mamy medale olimpijskie. W Łodzi...

Od piątku oczy całego świata skierowane są na Pekin. Niewielu wie, że Letnie Igrzyska odbywają się także w Łodzi. Sportowi herosi wylewają krew, pot i łzy w walce o medale na Łódzkiej Małej Olimpiadzie 2008.

Olimpijska flaga powiewająca nad stadionem Metalowca. / Fot. Karolina AlbińskaOd 9-24 sierpnia łodzianie mogą na własnej skórze poczuć na czym polega piękno olimpijskich zmagań. Każdy, kto hołduje zasadzie fair play i jest rządny ekstremalnych sportowych emocji może wystartować w zawodach. Wystarczy odrobina wysiłku i łut szczęścia, by stanąć na najwyższym podium.

Od lat 5 do 90

Zdzisława Janowska wręcza medale niepokonanym. / Fot. Karolina AlbińskaDaniel Dębski, Piotr Kędzia, Marek Gliński, Agnieszka Staroń, Justyna Mospanek, Daniel Pliński, Mariusz Wlazły i Agnieszka Wieszczak to nie jedyni sportowcy z naszego województwa, którym w tym roku dano szansę sięgnąć po olimpijskie laury. – W ten sposób chcemy zachęcać do wysiłku fizycznego i propagować zdrowy tryb życia, a przy okazji w atrakcyjny sposób zorganizować czas tym, którzy nie mogli wyjechać z miasta. Przede wszystkim zapraszamy do udziału uczniów podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, ale jeśli ktoś dorosły będzie chciał się pobawić to oczywiście damy mu taką szansę – mówi jeden z pomysłodawców sportowego święta, radny Jarosław Berger.

Do biegu, gotów, start…

Kazimierz Spychała rozdaje autografy. / Fot. Karolina AlbińskaPierwszy dzień zawodów upłynął pod hasłem "Olimpiada na Metalowcu od lat 5 do 90". Amatorzy wysiłku fizycznego, podzieleni na grupy wiekowe sprawdzali swą zwinność i spostrzegawczość podczas rodzinnych rozgrywek sprawnościowych. I choć maluchy startowały w nie do końca olimpijskich konkurencjach np. łowieniu papierowych rybek, rzucie do celu czy biegu w workach, wykazywały taki hard ducha, wolę walki, pasję i profesjonalizm, że wielu zawodników z naszej kadry mogołby się od nich uczyć. – Długo trenowałam przed zawodami. Czeszę się, że udało mi się wygrać. Poza tym to świetna zabawa i okazja, by miło spędzić czas z kolegami – komentowała na gorąco swój udział w zabawie sześcioletnia Tatiana, niekwestionowana mistrzyni w rzucie do celu i zdobywczyni III miejsca w łowieniu rybek.

Łowienie rybek nie rybek. / Fot. Karolina AlbińskaMateusz Skrętkowski, dziesięcioletni multimedalista szukał natomiast na olimpiadzie sportowej inspiracji. – Od dwóch lat trenuję piłkę nożną na Metalowcu, dziś chciałem się sprawdzić w innych dyscyplinach. Jestem zadowolony ze swoich wyników. W założeniu organizatorów Łódzka Mała Olimpiada 2008 adresowana jest głównie do dzieci i młodzieży, ale program imprezy ułożono w taki sposób, by także dorośli mogli dać z siebie wszystko rywalizując na sportowej arenie. Nie zapomniano nawet o "nastolatkach po siedemdziesiątce". Mogli oni wystartować w marszu na 400 m i zdobyć olimpijskie trofea rzucając do celu.

Slalom z piłką. / Fot. Karolina AlbińskaNa kolejne dni zaplanowano rozgrywki piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki plażowej oraz zawody lekkoatletyczne obejmujące sześć dyscyplin. Nie zabraknie także dodatkowych atrakcji takich, jak przejażdżki na kucykach, pokazy Tai chi i strażackie, także wspólnego pałaszowania kiełbasek z grilla i konkursów wiedzy o sporcie.

Po pierwsze jedność

Wyścig w workach. / Fot. Karolina AlbińskaUroczystego otwarcia olimpiady dokonano w sobotę, ale duch zdrowej rywalizacji i współpracy unosił się nad Łodzią już kilka tygodni wcześniej. Politycy i sportowcy zjednoczyli swe siły w imię słusznej sprawy i to połączenie okazało się niezwykle owocne. Za namową radnych władze miasta przeznaczyły 50 tys. złotych na nagrody rzeczowe, dyplomy i medale, a łódzkie kluby sportowe (AZS Łódź, CHKS Łódź, ŁKS, MKS Metalowiec, MOSiR, RKS Łódź, SKS Start i UKS Anilana) zajęły się logistyczną stroną przedsięwzięcia i charytatywnie udostępniły swoje obiekty sportowe.

"Łódzkiej Małej Olimpiadzie 2008 kibicują również olimpijskie sławy. Swój udział
w imprezie zapowiedzieli kolarze Mieczysław Nowicki, Jan Kudra, Lucjan Józefowicz, Janusz Kotliński, piłkarz Jan Tomaszewski, szermierz Zbigniew Strudlik i lekkoatleta Artur Partyka. Zmaganiom uczestników chcących iść w ślady mistrzów będą się także przyglądać Małgorzata Niemczyk, Zdzisława Janowska i Andrzej Sontag.

Bieg. / Fot. Karolina AlbińskaNestor polskiego sportu, ponad stukrotny zdobywca mistrzowskich tytułów, Kazimierz Spychała bez wahania przyłączył się do akcji. Służył radą żółtodziobom, opowiadał o swoich dokonaniach i rozdawał autografy fanom. – Dostałem propozycję i mogłem pomóc, więc nie było się nad czym zastanawiać. Łódź jest obecnie czarną dziurą na mapie sportu. Brak porządnego stadionu z trybunami i hali zimowej, gdzie młodzi ludzie mogliby rozwijać swoje umiejętności. Potem wszyscy się dziwią, że nie osiągamy doskonałych wyników. To tak jakby postawić przed sportowcami drabinę i kazać im po niej wejść na księżyc. Trzeba zmienić tą sytuację. Cieszę się, że swoją obecnością mogę pomóc w budowaniu lepszego sportowego jutra.

Pekin na cenzurowanym

Kontrowersje związane z organizacją olimpiady w Pekinie odcisnęły swe piętno na także rodzimej, Łódzkiej Małej Olimpiadzie 2008. Pierwotnie sportowa zabawa miała nosić nazwę Mały Pekin 2008, jednak chcąc zachować polityczną poprawność w ostatniej chwili zdecydowano się na jej zmianę. – Radni uznali, że Pekin się źle kojarzy. Dla mnie to zupełnie nie miało znaczenia, pod jakim szyldem ruszy całe przedsięwzięcie. Ja chcę po prostu dać dzieciom frajdę, ale niektórzy doszukiwali się głębszych podtekstów politycznych. Z Dariuszem Jońskim chcieliśmy włączyć do akcji Manufakturę i na ścianie wspinaczkowej zorganizować Mały Tybet. Niestety nasz pomysł nie przeszedł. Nie rozumiem tej decyzji, ale szanują odmienne poglądy kolegów – zdradzał kulisy przygotowań Jarosław Berger.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

nie wiedziałam o tym :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.