Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30102 miejsce

Wreszcie powstanie pomnik Tadeusza Kościuszki w Warszawie!

Liczne organizacje i stowarzyszenia od 1817 roku starają się o wybudowanie pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki monument powstanie już na jesieni.

pomnik Tadeusza Kościuszki / Fot. Stowarzyszenie Budowy Pomnika Tadeusza KościuszkiPomnik stanie przed pałacem Lubomirskich, na placu Żelaznej Bramy w Warszawie. Decyzja o jego powstaniu jest wynikiem porozumienia Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta oraz Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki.

Dlaczego kopia?

Warszawski monument będzie kopią waszyngtońskiego pomnika. Przesądziły o tym uwarunkowania finansowe. Początkowo nie było pieniędzy ani na budowę pomnika, ani na przeprowadzenie konkursu na najlepszy projekt.

- Sponsor postawił warunek, że jeśli będzie to kopia pomnika z Waszyngtonu, to go sfinansuje - mówi dr Leszek Krześniak, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki. Organizatorzy zwracali się z prośbą o wsparcie finansowe w wiele miejsc, również do Ministerstwa Kultury, jednak jedyną pozytywną odpowiedź otrzymali od banku Citi Handlowy.

Kopię pomnika wykonał rzeźbiarz Wojciech Siek. - Artysta skopiował pomnik tak, że wygląda on lepiej niż oryginał - mówi dr Krześniak. Pomnik jest już gotowy, czeka tylko na instalację.

Historia pomnika

- W 1910 roku Polonia podarowała pomnik Tadeusza Kościuszki Stanom Zjednoczonym. Urzędujący wtedy prezydent USA obiecał, że gdy Polska kiedyś będzie wolna, to taki pomnik powstanie w Warszawie - opowiada dr Krześniak.

Autorem pomnika jest wybitny rzeźbiarz Antoni Popiel. Stworzył on m.in. pomnik Tadeusza Kościuszki na Wawelu i liczne rzeźby we Lwowie.

Kiedy zakończenie budowy?

- Data oddania pomnika warszawiakom nie jest ustalona. Termin musi zostać uzgodniony m.in. z prezydent Warszawy. Prawdopodobnie będzie to koniec października - mówi Julia Matelska, rzecznik Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Teren nie jest jeszcze ogrodzony. Inwestor nie wszedł jeszcze na budowę.

- Na pewno nie będzie się czego wstydzić, podczas obchodów na pewno będzie obecny wątek polsko-amerykański. Przewodniczącym komitetu honorowego jest wybrany prezydent Bronisław Komorowski - mówi dr Krześniak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.