Facebook Google+ Twitter

Wreszcie wiemy, jak wygląda powierzchnia Plutona. NASA pokazała pierwsze zdjęcia z przelotu New Horizons

NASA zaprezentowała 15 lipca pierwsze fotografie wykonane podczas przelotu sondy New Horizons nad Plutonem. Na zdjęciach możemy zobaczyć jeden z fragmentów planety karłowatej w dużym zbliżeniu oraz dwa księżyce Charona i Hydrę.

 / Fot. NASA15 lipca, wieczorem naszego czasu NASA zaprezentowała pierwsze fotografie z przelotu sondy New Horizons nad Plutonem. Jako pierwsze pokazano zdjęcie odkrytego w 2005 r. księżyca nazwanego Hydra. Do tej pory widziany on był przez instrumenty jako nieostry punkt. Fotografia z sondy nie zachwyca rozdzielczością, ale zdradza szczegóły dotyczące satelity. Hydra ma nieregularny kształt, a na obrazie można zaobserwować wahania jasności.


NASA-JHUAPL-SwRI

Kolejna fotografia przedstawia Charona, największy księżyc Plutona. W tym przypadku mamy do czynienia z dużą szczegółowością zdjęcia. Widać na nim między innymi ciągnący się przez tysiąc kilometrów kanion. Ciemny, okrągły obszar na północy naukowcy ochrzcili mianem Mordoru (tak nazywała się kraina złego Saurona z prozy J.R.R Tolkiena).


NASA-JHUAPL-SwRI

Najbardziej spektakularna jest fotografia zaprezentowana jako ostatnia. Widzimy na niej fragment Plutona. Na jego równiku znajdują się góry wysokie na 3,5 tys. metrów nad poziomem powierzchni. Utworzyły się one w okresie około 100 milionów lat temu. Zdaniem NASA to jedna z najmłodszych powierzchni, jaką widzieliśmy w Układzie Słonecznym.


NASA-JHUAPL-SwRI

Poniżej animacja zaprezentowana przez NASA. Możemy na niej zobaczyć, który fragment Plutona został sfotografowany w powiększeniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.