Facebook Google+ Twitter

"Wrócę do Polski, jeszcze w tym życiu"

Dalajlama spotkał się dziś w hali Torwaru z warszawiakami i wygłosil wykład pt. ,,Odpowiedzialność powszechna we współczesnym świecie".

Dalajlama / Fot. PAPNa początek przypomnijmy nieco faktów. Dalajlama XIV przybył do Polski po raz trzeci. Wcześniej odwiedził nasz kraj w 1993 i 2000 r. Tym razem jednak jego wizyta ma charakter szczególny, gdyż jest połączona z obchodami 25. rocznicy otrzymania przez Lecha Wałęsę Nagrody Nobla. Jego Świątobliwość przybył na zaproszenie Marszałka Senatu, Bogdana Borusewicza. Natomiast możliwość spotkania się z zainteresowanymi i wygłoszenia dla nich wykładu, Dalajlama zawdzięcza Hannie Gronkiewicz-Waltz. Współorganizatorami dzisiejszego wydarzenia jest także mniejszość tybetańska w Warszawie. Yeshi Sherap, Tybetańczyk od 14 lat mieszkający w Polsce, wyraził swoją ogromną wdzięczność dla wszystkich, dzięki którym spotkanie mogło się odbyć i zaapelował o aktywne uczestnictwo w planowanych akcjach na rzecz Tybetu.

Tłumy przed halą Torwaru zaczęły się gromadzić już przed 11. Wśród zainteresowanych przeważali ludzie młodzi, niektórzy w sposób zdecydowany manifestujący poparcie dla Dalajlamy i Tybetu, m. in. poprzez demonstarcyjne noszenie flagi. Nie zabrakło jednak osób starszych, a nawet rodziców z małymi dziećmi. Jak przyznała starsza pani, żeby dostać zaproszenie na spotkanie, jej dzieci musiały czekać w bardzo długiej kolejce. Przygotowano 5000 biletów, które rozeszły się w poniedziałek, w niecałe 2 godziny. To obrazuje, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się w Polsce Dalajlama.

Wykład rozpoczął się zgodnie z planem o 15. Jego Świątobliwości towarzyszyła prezydent Warszawy, która oficjalnie otworzyła spotkanie. Po gromkich owacjach zapadła cisza, gdyż wszyscy czekali na to, co powie gość. A ten zachowywał się bardzo swobodnie. Na początku zdjął buty, by móc wygodnie usiąść na kanapie w charakterystycznej pozycji kwiatu lotosu. Podziękował organizatorom i zaczął mówić.

Na początek zaznaczył, że jest takim samym człowiekiem jak każdy. Zaprzeczył, jakoby posiadał nadprzyrodzone zdolności, o które inni go posądzają. Prosił, żeby patrzeć na niego jak na prostego mnicha buddyjskiego. Zgodnie z tytułem wykładu, Dalajlama mówił o odpowiedzialności każdego z nas za kreowanie szczęśliwego społeczeństwa. Opowiadał o tym, że w każdym z nas drzemie potencjał, który tylko trzeba wykorzystać, bo nikt nie rodzi się ani złym, ani dobrym. Dopiero warunki, środowisko kształtują człowieka. Jednak ważne jest też, aby człowiek sam się doskonalił. Bo choć różnimy się od siebie wyglądem, poglądami, to przecież wszyscy pragniemy tylko szczęścia, radości i miłości. Są to bowiem wartości ogólne, obiektywnie dobre. Ta międzyreligijna harmonia prowadzi do przyjęcia szerokigo kontekstu, w którym zrozumiemy, że każdy z nas powinien wziąć na siebie odpowiedzialność globalną, która leży w interesie każdego człowieka. Podkreślił bowiem, że pokój zewnętrzny rodzi się ze spokoju wewnętrznego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

+++

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podoba mi się ,ale stać Cię na DUŻO więcej:)Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

niesamowicie lekko napisany artykulik :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

No, całkiem nieźle, jak na pierwszy raz. Teraz tylko tak dalej, a Lis i Olejnik zobaczą w Tobie prawdziwą konkurencję!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry tytuł, zgrabnie napisany tekst. Jako debiut bomba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry tekst,nie mogło być inaczej

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ładny tekst, szczególnie jak na pierwszy raz:):) jeśli mogę mieć uwagę - takie teksty, które są stricte relacyjne, nie powinny się zaczynać od "przypominania faktów" - relacja powinna mieć charakter piramidy, od najważniejszych wydarzeń po najmniej istotne. daję zdecydowanego plusa;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.