Facebook Google+ Twitter

Wrocław. Angela Merkel odbierze tytuł doktora honoris causa politechniki

24 września Angela Merkel odbierze tytuł doktora honoris causa, który przyznała jej Politechnika Wrocławska. To pierwsze wyróżnienie dla kanclerz Niemiec, przyznane przez polską uczelnię.

 / Fot. PAP/EPA/KARL-JOSEF HILDENBRANDAngela Merkel otrzyma tytuł doktora honoris causa z rąk prof. Tadeusza Lutego, rektora Politechniki Wrocławskiej oraz władz Wydziału Chemii Politechniki Wrocławskiej. To właśnie władze tego wydziału wystąpiły w listopadzie 2007 z wnioskiem o rozpoczęcie procedury nadania tego wyróżnienia dla kanclerz Niemiec. Przyznawane jest ono "szczególnie zasłużonym obywatelom polskim i zagranicznym, w uznaniu ich wybitnych osiągnięć w dziedzinach nauki, edukacji, sztuki, kultury, działalności społecznej i politycznej".

Wybitny teoretyk...
W uzasadnieniu przyznania tytułu znalazły się przede wszystkim argumenty o zasługach Merkel dla rozwoju myśli związanej z teorią chemii, "współpracy z polskim środowiskiem naukowym oraz wspierania Europejskiej Przestrzeni Badawczej", jak podały w oświadczeniu władze uczelni. Rzadko kto wie, że urodzona w Hamburgu kanclerz Niemiec z wykształcenia jest fizykiem. Po zakończeniu studiów w latach 1978 - 1990, pracowała w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk w Berlinie. Jej działalność polityczna rozpoczęła się znacznie później. W latach 90. pełniła funkcję ministra środowiska i energii jądrowej, była najmłodszym członkiem gabinetu Helmuta Kohla. Wcześniej także pełniła funkcję minister ds. kobiet i młodzieży, jednak dopiero objęcie kierownictwa nad resortem środowiska otworzyło przed nią nowe możliwości, na których oparła swoją dalszą karierę polityczną.

Polityka nie bez znaczenia
"Uprawianie polityki nacechowanej mądrością uczonego" stały się także podstawą, a może i głównym powodem nadania tytułu honoris causa przez polską uczelnię. Kanclerz Niemiec uznawana jest za jednego z najbardziej wpływowych europejskich polityków. W swojej działalności podkreśla przede wszystkim działanie na rzecz partnerstwa i solidarności między krajami, uznawana jest także za silnego i zdecydowanego negocjatora w sprawach europejskich. Jest pierwszą kobietą, której udało się objąć urząd kanclerza w Niemczech.

Tytuł doktora honoris causa dla Angeli Merkel recenzowali: prof. Władysław Bartoszewski, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow i senator UW - prof. Leon Kieres.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

a dlaczego ten news wlasnie dzis?? Cos sie stało w zwiazku z tym??

Komentarz został ukrytyrozwiń

jw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm... Gdyby tak Frau Merkel na tym zdjęciu domalować wąsy... Ale absolutnie niczego nie sugeruję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem dotyczy tytułu i zajawki. W środku jest ok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, ale chyba tytuł "doktora honoris causa".
Bo samo "honoris causa" oznacza tylko przyczynę nadania tytułu.
I wypadałoby napisać, o jaki tytuł chodzi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na szczęście tego dnia nie planuje wyjazdu do Wrocławia...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.