Facebook Google+ Twitter

Wrocław. Apel do kandydatów w wyborach samorządowych (film)

Dramatyczną sytuację osób bezdomnych, trafiających zimą do schroniska w Szczodrem, próbuje pokazać film "Mój Manhatan". O trudnych zmaganiach ludzi bezdomnych i ich prostych marzeniach opowiedzą bohaterowie filmu - podopieczni schronisk i noclegowni.

 / Fot. http://www.bratalbert.katolik.pl//content/category/4/67/103/W sobotę w kinie Warszawa w sali NOT odbędzie się projekcja filmu o dramatycznej sytuacji bezdomnych, produkcji zespołu filmowego Cinema Albert Production (Dariusz Dobrowolski, Elżbieta Kowalczyk i Rafał Mróz).

Nakręcony obraz w pierwotnym zamiarze miał być filmowym apelem o pomoc bezdomnym zamieszczonym w internecie. Zamierzenie w efekcie końcowym zakończyło się dokumentem opowiadającym o losie bezdomnych w schronisku przy Bogedaina, w Szczodrem i w noclegowni przy ul. Małachowskiego.

W schroniskach i noclegowniach Brata Alberta jest miejsce dla 420 bezdomnych. Podczas ubiegłorocznej zimy musiały one przyjąć około 300 osób więcej.

"Mój Manhatan", bo taki tytuł nosi film, pokazuje codzienną walkę bezdomnych o przetrwanie.Dochód z projekcji przeznaczony jest na spłatę zadłużenia schroniska przy Bogedaina.

Po zimie 2010 roku schronisko ma 270 tys. zł długu. Jego budżet składa się w 30 procentach z dotacji miasta, 20 procent to opłaty samych bezdomnych, a resztę musi zdobyć Towarzystwo im. św. Brata Alberta. "Duże kwoty pochłania ogrzewanie, energia. A do tego musimy zapewnić opatrunki i lekarstwa" - mówi Dariusz Dobrowolski, autor dokumentu i jednocześnie kierownik schroniska.

Sobotnia projekcja kierowana jest szczególnie do kandydatów startujących w wyborach samorządowych. Ich udział pokaże, na ile los mieszkańców miasta nie jest im obojętny, na ile angażują się w sprawy przyziemne i ludzkie. Problemy związane z przetrwaniem, jakże dalekim od pikników, pomników w postaci fontann, oceanariów. Rzeczy niedostępnych dla ludzi bezdomnych, biednych. Ludzi liczących każdy grosz.

Kandydaci, my skreślamy w kwadracikach. Wy zdobywacie nasze głosy, nie populistycznymi hasłami, zdobywacie je czynami.

Opracowano na podstawie:
Wrocław: Manhattan bezdomnych w filmie dokumentalnym
Pieniądze dla potrzebujących

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jeszcze gorsza panie Robercie. Bo na dzisiejszej projekcji zamiast 9 było tylko trzech kandydatów. Urzędujący włodarz miasta wolał promocję kolegi w Wałbrzychu. Tak im bliskie są losy wykluczonych społecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ''piękny'' przyklad w jakim kraju żyjemy. Usta Partii MIości pełne ''miłości''ale tylko dla ''swoich''. Gdyby nie organizacje pozarządowe to ludzie by umierali z głodu i zimna na ulicach. To skandal i czarna plama na działaniach każdego rządu w Polsce

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tam Im już nie wierzę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.