Facebook Google+ Twitter

Wrocław będzie miał najwyższy drapacz chmur w Polsce

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-09-21 10:58

Pięćdziesiąt pięter i 203 metry wysokości – tak będzie wyglądał Sky Tower, który stanie w miejscu Poltegoru przy Powstańców Śląskich. Z takiego dachu tego drapacza chmur wrocławianie spojrzą z góry na wszystkie inne budynki w kraju...

 

Kompleks budowany przez firmę LC Corp., własność najbogatszego wrocławianina Leszka Czarneckiego, będzie największym budynkiem mieszkalnym nie tylko w kraju, ale i w całej Europie Środkowej. Na Starym Kontynencie wyżej można mieszkać jedynie w moskiewskim Triumph-Palace. Dach wrocławskiego Sky Tower znajdzie się 203 metry nad ziemią. Dla porównania Pol-tegor z 92 metrami wysokości jest obecnie 21. na liście najwyższych budynków w Polsce. wizualizacja: lc corp

W kategorii wysokość do dachu Sky Tower zostawi w tyle wszystkich polskich konkurentów, bijąc kolejne dwa budynki: Warsaw Trade Tower o 19 metrów i Pałac Kultury i Nauki o 22 metry. Tyle tylko że ten ostatni na dachu ma ponad 60-metrową iglicę, a WTT – 24-metrową. Dlatego kompleks, który stanie na miejscu Poltegoru, nie będzie najwyższym budynkiem naszego kraju we wszystkich kategoriach.
– Nie wiemy jeszcze, czy w ogóle będziemy mieli na dachu jakieś anteny czy iglice – przyznaje Rafał Gulka, wiceprezes LC Corp., odpowiedzialny za tę inwestycję. Żeby pobić WTT, następcy Poltegoru wystarczyłaby sześciometrowa iglica. Żeby przebić Pałac Kultury, musiałaby mieć już 29 metrów.

Apartamenty i biura


Sky Tower będzie kompleksem składającym się z kilku części. W najwyższej, położonej przy Dolnośląskim Centrum Onkologii, powstaną tylko mieszkania. W tej wieży będzie ich 250. W całym kompleksie łącznie 700. Apartamenty zajmą powierzchnię prawie 92 tysięcy metrów kwadratowych – to tyle co 1800 średniej wielkości mieszkań dwupokojowych.

Apartamenty w Sky Tower będą miały powierzchnię od 60 do ponad 200 metrów kwadratowych. Na razie nie wiadomo, ile trzeba będzie zapłacić za metr kwadratowy mieszkania na wysokości 200 metrów.
Biur wbrew oczekiwaniom nie będzie tak dużo. Zajmą trochę ponad 36 tysięcy metrów kwadratowych. To nawet nie dwa razy tyle, ile w tej chwili mieści się w Poltegorze. Większość z nich znajdzie się w wieży najbliższej skrzyżowania ulic Wielkiej i Powstańców Śląskich.

Podniebny basen

Na parterze i dwóch dolnych piętrach znajdą się sklepy – dziś wiadomo tylko, że jednym z nich będzie EPI. Na dolnych piętrach będzie także centrum rozrywkowe z 25-metrowym basenem. Drugi powstanie w łączniku między najwyższą a najniższą wieżą – na wysokości 90 metrów.
Całkowita powierzchnia obiektu to około 300 tys. metrów kwadratowych, czyli prawie dwa razy więcej niż w Pałacu Kultury. Budowa ma kosztować 400 milionów dolarów. LC Corp. sfinansuje ją w 25 procentach ze środków własnych, w 75 proc. – z kredytu. Budowa ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku. Całość ma być gotowa za trzy lata – do końca czerwca 2010.

Sky Tower piętro po piętrze

* w podziemiach 3 kondygnacje parkingów na ponad 2 tysiące aut;
* piętra 0-2: sklepy i butiki, kawiarnie, restauracje, fitness, spa i dolny basen;
* poziom 3: tereny zielone
plus zadaszony ogród zimowy w centrum kompleksu;
* poziomy 4-30: biura i apartamenty;
* poziomy 4-50 w najwyższej wieży: apartamenty.

Który jest najwyższy

Po wybudowaniu wież na Petronas Towers w Kuala Lumpur pojawił się problem, czy uznać je za najwyższe w świecie, skoro Sears Tower w Chicago ma dach wyżej niż one. Od tego czasu stosuje się podział na najwyższe budynki do najwyższego punktu architektonicznego (bez anten), do dachu, najwyższego punktu (tu liczą się także anteny) i najwyższego zajętego piętra. Obecnie we wszystkich kategoriach prowadzi Taipei 101, stojący w stolicy Tajwanu – Tajpej, który ma 501 metrów do najwyższego punktu architektonicznego.

Bartłomiej Knapik

 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Robert Uliok
  • Robert Uliok
  • 25.12.2011 17:42

sky tower 212 metrow bedzie mial!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Girmerski
  • Jacek Girmerski
  • 28.02.2011 17:18

Jeszcze raz Wrocław rządzi!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.04.2009 13:43

203 metry to nie jest najwyższy wiezowiec w Polsce, jest budowany wlasnie wiezowiec, 280 metrów inwestycja Kulczyk Holding http://www.bryla.pl/bryla/1,85301,4740625.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kurwa... Poznań... Buhehehehe... To jest wieś... WROCŁAW jest i bedzie najlepszym mistem ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poznań i tak niedługo dogoni i PRZEWYŻSZY wszystkie inne miasta :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze że nie tylko w Warszawie coś się buduje ciekawego . Myślę że to ciekawy projekt

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrocław rządzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.