Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4605 miejsce

Wrocław. Będzie proces za "szczeniacką zadymę"?

Trójka wrocławskich licealistów, którzy domagali się usunięcia krzyży ze szkolnych ścian, czuje się obrażona przez prof. Legutkę. Uczniowie zapowiadają proces sądowy.

Na początku grudnia informowaliśmy o petycji uczniów XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, w której grupa młodych ludzi domagała się usunięcia symboli religijnych z sal, w których odbywają się zajęcia. Petycja wywołała burzę nie tylko wśród uczniów. Sprawą zajęły się media, a dyrektor placówki postanowił zorganizować dyskusję.

W trakcie wspomnianej dyskusji, we wrocławskiej "czternastce", były minister edukacji prof. Ryszard Legutko domagających się zdjęcia krzyża uczniów nazwał "rozwydrzonymi i rozpuszczonymi przez rodziców smarkaczami", a ich inicjatywę określił jako "szczeniacką zadymę".

Zuzanna Niemier, Tomasz Chabinka i Arkadiusz Szadurski, którzy poczuli się obrażeni słowami profesora, o pomoc w załatwieniu tej sprawy wystąpili do Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Fundacja poparła młodych wrocławian załatwiając licealistom prawnika, który za darmo ma ich reprezentować w sądzie.

Jeszcze w styczniu do wrocławskiego sądu ma wpłynąć pozew przeciwko eurodeputowanemu Prawa i Sprawiedliwości. Uczniowie żądają od prof. Legutki przeprosin, zastanawiają się również nad wnioskiem o wypłatę nawiązki na cel społeczny.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

> Nie jestem przekonany, czy zezwala na to konkordat, a poza tym koncepcja "róbta co chceta" jest najgorszą z możliwych, gdyż prowadzi do chaosu i pozbawia świat i społeczeństwa wszelkich wartości.

Nie ma to jak zaufanie do czlonkow swojego Kosciola... ;) To z tego powodu chrzcicie (wlaczacie do swojej wspolnoty wyznaniowej) niemowleta?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ratomirze, pokora i nonkonformizm nie stoją ze sobą w sprzeczności :). Zwłaszcza że te pojęcia odnoszą się do dwóch innych 'fragmentów' osobowości.

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do świąt wyznaniowych to one mi i tak na nic bo ich nie świętuje. Jeśli ktoś chce je świętować to niech świętuje ale czy muszą być świętami państwowymi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"W trakcie wspomnianej dyskusji, we wrocławskiej "czternastce", były minister edukacji prof. Ryszard Legutko domagających się zdjęcia krzyża uczniów nazwał "rozwydrzonymi i rozpuszczonymi przez rodziców smarkaczami", a ich inicjatywę określił jako "szczeniacką zadymę"."

Jak najbardziej mają powód do tego by czuć się obrażonymi. Legutko nie miał prawa się tak wyrazić. Trzeba naprawdę zanim się coś powie zastanowić się trzy razy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem przekonany, czy zezwala na to konkordat, a poza tym koncepcja "róbta co chceta" jest najgorszą z możliwych, gdyż prowadzi do chaosu i pozbawia świat i społeczeństwa wszelkich wartości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To zlikwidowac wszystkie swieta wyznaniowe i zamienic to na dodatkowa pule dni wolnych ktore kazdy sobie rozdysponowywuje wg wlasnego uznania (i wiary) na pocztaku roku... I wszyscy powinni byc zadowoleni, szczegolnie zwolennicy wolnych tzw. trzech kroli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

cnoty chrześcijan są dobre, a posiadanie pokory jako sprawności duchowej przekładającej się na pokorę intelektualna powinno być zasymilowane przez każdego człowieka. Przykładem niech będzie wypowiedź jednej z posłanek SLD 1.VII.br. na czytaniu projektu ustawy w sprawie przywrócenia dnia wolnego w dzień, na który przypada święto Trzech Króli. Stwierdziła, że nie będzie głosować za kolejnym świętem dla katolików, ważne są też inne wyznania. Słusznie, tylko, że Trzech Króli, to święto, przede wszystkim, chrześcijan, których jest więcej niż katolików, ponieważ każdy katolik to chrześcijanin. Chrześcijaninem jest także wyznawca prawosławia i protestantyzmu. Więc jeżeli katolików w Polsce jest 90 kilka procent, to chrześcijan jest ok 100%

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo! Tak trzymac... Najgorzej to byc konformista... Niech walcza o swoje... a pokore niech zostawia chr-janom - w koncu w tym systemie wyznaniowym to cnota...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, słowa jako środek wyrażenia opinii, były dobranie nietrafnie. Jedynie z czym się mogę zgodzić, to z jego opinią, podkreślam, nie słowami, które miały wyrazić jego myśl. Oczywiście Pani Jadwigo, prof. Legutko, jako filozofii, powinien wykazać wzór obycia, zachować się poprawniej, szczególnie jako filozof.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam ten artykul i najpierw się zastanowiłam czy ta grupa młodych ludzi zrobiła to z przekonania wewnętrznego, czy poprostu na złość, wyrażając radzie pedagogicznej w ten nieudolny sposób swój bunt młodzieńczy.
Odnośnie niedostojnego wyrażenia sie prof. Legutko w tej sprawie uważam, iż mógł każde z tych słów zastapic synonimem i może nie byłoby sprawy.
Rozwydrzony-rozpieszczony; rozpuszczony=rozbisurmaniony; do smarkaczy można zastosować http://synonimy.ux.pl/multimatch.php?word=smarkacz&search=1

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.