Facebook Google+ Twitter

Wrocław bez barier. To krok naprzód

Od dziś do 30 czerwca w budynku D Akademii Muzycznej we Wrocławiu można oglądać wystawę zdjęć pod hasłem "15 lat przez Wrocław bez barier", która prezentuje jak zmienia się Wrocław w miasto przyjazne osobom niepełnosprawnym.

od lewej na pierwszym planie: Gospodarz wystawy - Paweł Cylulko, Poseł na Sejm RP - Sławomir Piechota, JM Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu - Krystian Kiełb / Fot. Sebastian OttenbreitRzeczy, które nam wydają się zupełnie naturalne, dla wielu osób niepełnosprawnych są barierami nie do pokonania bez naszej pomocy. Można ich wspierać doraźnie, ale również można trwale ułatwiać im poruszanie się i funkcjonowanie w wielkim mieście.

Od 15 lat Wrocław jest przystosowywany do potrzeb niepełnosprawnych mieszkańców. W całej Polsce prowadzone są podobne akcje, jednak w stolicy Dolnego Śląska, nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat, wspiera je niegdyś wiceprezydent Wrocławia, a dziś poseł na Sejm RP, pan Sławomir Piechota poruszający się na wózku inwalidzkim.

Obecność takiej osoby we władzach miasta zaowocowała faktycznymi zmianami w strukturze przestrzennej miasta. Bariery znikają sukcesywnie, lecz wciąż są dzielnice, w których osoby niepełnosprawne mają ograniczony dostęp do życia poza domem. Nawet na rynku, tuż przed miejskim Ratuszem znajdują się trzy niepełnosprawne krasnale, zaraz obok mieści się makieta ratusza, by niewidomi turyści mogli poznać piękno tego zabytku poprzez swoje palce zastępujące im oczy.

Likwidowanie przeszkód służy również osobom starszym, co podkreślił przy otwieraniu wystawy poseł Piechota: Niedawno spotkałem się z młodymi ludźmi, którzy budują stadion olimpijski. Mówili mi, jak bardzo troszczą się o niepełnosprawnych. Gdy usłyszałem to od nich czwarty, piąty raz, pokłady mojej cierpliwości wyczerpały się i powiedziałem, żeby nie martwili się o dzisiejszych niepełnosprawnych, a o siebie, żeby kiedy się zestarzeją też mogli oglądać mecze, żeby ich własna starość im nie przeszkadzała.
Autorem zdjęć zaprezentowanych na wystawie jest p. Adam Hawałej / Fot. Sebastian Ottenbreit
Wystawę można podziwiać w budynku D Akademii Muzycznej we Wrocławiu, który został oddany do użytku rok temu. W całości został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wejście znajduje się na poziomie chodnika, wybudowano windę, zachowano odpowiednie szerokości korytarzy. - My nie myślimy tak, że robimy coś dla niepełnosprawnych, dla nas takie postępowanie jest zupełnie oczywiste. Chciałbym, by takie myślenie nam wszystkim towarzyszyło, dzięki takim inicjatywom myślenie młodych ludzi się zmienia - powiedział rektor, prof. AM dr hab. Krystian Kiełb.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.