Facebook Google+ Twitter

Wrocław: Coraz większe szanse na EXPO 2012

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-10-21 10:36

– Kiedy Wrocław starał się o EXPO 2010, była duża różnica między wami a Sznaghajem czy Moskwą. Tym razem macie większe szanse niż konkurenci – mówi Vincente Gonzales Loscertales, sekretarz generalny BIE.

fot. Paweł Relikowski, SP-GW BIE, czyli Międzynarodowe Biuro Wystaw, decyduje o tym gdzie są organizowane wystawy EXPO. Wrocław ubiega się o to, żeby impreza w 2012 roku odbyła się właśnie tu.

Na zakończonym wczoraj sympozjum „Kultura czasu wolnego”, który ma być tematem wrocławskiego EXPO, wiceminister kultury, Krzysztof Olendzki – zapewniał, że wystawa jest priorytetem rządu. – Nie mogę zdradzić szczegółów ofensywy dyplomatycznej, ale już się ona zaczęła. Prezydent i premier wysłali już specjalne listy do państw, których delegaci będą głosować nad tym, gdzie odbędzie się EXPO w 2012 roku – mówi wiceminister. – Takie listy do swoich odpowiedników wysłali także ministrowie kultury i gospodarki. Wkrótce do tych samych krajów pojadą specjalni emisariusze, żeby namawiać do poparcia kandydatury Wrocławia – dodaje.

Prace ruszyły także we Wrocławiu. Gmina ogłosiła już konkurs architektoniczno-urbanistyczny na pomysł, jak powinno wyglądać zachodnie centrum miasta na Żernikach. Jego najważniejszą częścią będą właśnie tereny wystawiennicze EXPO.

– Jestem optymistą. Wprawdzie poprzednio przegraliśmy z Szanghajem, ale utarło się, że wystawy tematyczne, a o taką walczymy, powinny się odbywać w mniejszych miastach. Nasza oferta ma naprawdę duże szanse – przekonuje Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
W batalii o organizację światowej wystawy Wrocław walczy z koreańskim Yosu. Drugim kontrkandydatem grodu nad Odrą jest marokański Tanger. O tym, gdzie w 2012 roku zostanie zorganizowana wystawa, BIE zadecyduje w grudniu 2007 roku.

Bartłomiej Knapik - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.