Facebook Google+ Twitter

Wrocław dostanie swoją obwodnicę

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-07-20 13:47

Na 2010 rok planowane jest zakończenie budowy obwodnicy Wrocławia. Jeszcze w tym roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Most będzie rekordowy pod każdym względem.

Tak będzie wyglądała obwodnica Wrocławia w 2010 roku. / Fot. Wizualizacja: Konsorcjum Arcadis Profil, BBKS-Projekt, Mosty Wrocław, Mosty Katowice.2010 rok – to bezpieczny termin ukończenia trasy, która ma odciążyć nasze miasto
Przy najbardziej optymistycznym wariancie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad do końca roku ogłosi przetargi i wyłoni wykonawców budowy fragmentów obwodnicy autostradowej
Wrocławia

Wrocławski oddział GDDKiA złożył dokumenty, na podstawie których wojewoda wyda pozwolenie na budowę trasy. Pierwszy wniosek, który obejmuje południowo-zachodni fragment – od węzła Magnice do węzła Lotnisko wraz z łącznikiem Kobierzyce – wpłynął do urzędu wojewódzkiego w pierwszych dniach lipca. Na początku tego tygodnia GDDKiA wysłała drugi – na północno-wschodni odcinek między węzłami Lotnisko i Pawłowice wraz z łącznikiem do Długołęki.

Wojciech Sozański, dyrektor wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji, liczy, że
zaraz po wakacjach wojewo-da dolnośląski Krzysztof Grzelczyk może wydać pozwolenia.
– Jeśli do końca roku uda się wyłonić wykonawcę, budowa mogłaby ruszyć w pierwszych miesiącach 2008 roku – twierdzi Sozański. Zaznacza jednak, że mogą pojawić się problemy. Tym bardziej że przetarg na most przez Odrę, stanowiący część AOW, który został ogłoszony na początku kwietnia, już jest blokowany przez protesty firm biorących w nim udział.

Gdy zapadnie decyzja, można będzie ogłosić przetargi. Pierwszy wniosek obejmujący południowo-zachodni fragment – od węzła Magnice do węzła Lotnisko wraz z łącznikiem Kobierzyce – wpłynął do urzędu wojewódzkiego w pierwszych dniach lipca. W tym tygodniu GDDKiA wysłała drugi – na północno-wschodni odcinek między węzłami Lotnisko i Pawłowice wraz z łącznikiem do Długołęki.

– Wprawdzie nie mamy wykupionych wszystkich działek pod drogę, ale te, do których nie mamy jeszcze prawa własności, wzięliśmy w dzierżawę. Dzięki temu mogliśmy złożyć wnioski o pozwolenia na budowę. Bo nawet jeśli sprawa ewentualnych wywłaszczeń skończy się w sądzie, nie będzie to blokować inwestycji – zapewnia Wojciech Sozański, który na początku lipca objął stanowisko dyrektora wrocławskiego oddziału GDDKiA (wcześniej był wicedyrektorem wrocławskiego ZDiK-u).

Czas na sąd


Sozański liczy, że po wakacjach wojewoda może wydać pozwolenia. – Bardzo optymistyczny scenariusz jest taki, że ogłaszamy przetargi i wybieramy wykonawców do końca roku. Przy takim założeniu budowa mogłaby ruszyć w pierwszych miesiącach 2008 roku – prognozuje.
Zaznacza jednak, że wyłonienie wykonawcy jeszcze w tym roku może się okazać bardzo trudnym zadaniem. Tym bardziej że przetarg na most przez Odrę, stanowiący część aow, który został ogłoszony na początku kwietnia, już jest blokowany przez protesty firm biorących w nim udział.

Pora protestów


– Wykluczyliśmy z przetargu konsorcjum, którego liderem jest warszawska Hydrobudowa 6, bo wcześniej ten wykonawca nie wywiązał się z kontraktu z innym oddziałem naszej dyrekcji – tłumaczy Stefan Hernik z wrocławskiej GDDKiA. Konsorcjum złożyło protest i odwołało się do Urzędu Zamówień Publicznych.
– Zespół arbitrów podtrzymał nasze stanowisko, ale mimo to Hydrobudowa 6 zaskarżyła ten wyrok do sądu – dodaje. Dopiero gdy ta sprawa się rozstrzygnie, dyrekcja będzie mogła kontynuować przetarg.
Urzędnikom zależało na tym, by prace przy budowie mostu, którym przejdzie obwodnica nad Odrą, i prowadzących do niego dwóch estakad zaczęły się szybciej. Ten odcinek AOW liczy bowiem 1,7 km długości; będzie najbardziej skomplikowaną i czasochłonną częścią budowy. GDDKiA szacuje, że realizacja zajmie ok. 30 miesięcy i pochłonie 600-700 mln zł. Pozostałe roboty przy AOW potrwają ok. dwóch lat.
– Bezpieczny termin zakończenia budowy całej trasy, który teraz możemy podać, to 2010 r. Przy bardzo optymistycznych założeniach może to nastąpić rok wcześniej – podsumowuje Sozański. •

Rekordowy most


Most na AOW będzie rekordowy ze względu na swoją konstrukcję. Ma mieć najwyższy pylon (element konstrukcyjny – podpora mostów wiszących) w Polsce – 122 m wysokości (obecnie najwyższe są pylony mostów w Gdańsku i w Warszawie – odpowiednio 97 i 90 m). Również przęsła zaprojektowano dłuższe od przepraw w innych miastach – dwa równe po 256 m (razem 512 m). Dzięki temu stanie się najdłuższym podwieszanym na jednym pylonie mostem w kraju. Jako pierwszy będzie też wyposażony w komputerowy monitoring wykrywający awarie i uszkodzenia konstrukcji. Kierowcy pojadą przez most nad Wyspą Rędzińską, Odrą i i śluzami wodnymi, po trzech pasach w każdym kierunku.Bartosz Wawryszuk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.