Facebook Google+ Twitter

Wrocław gościł Dni Kultury Białoruskiej

„Dni Kultury Białoruskiej” przygotowała białoruska opozycja, która wystawę zorganizowała w Pasażu Ossolinuem na wrocławskim Rynku. Bezpłatna ekspozycja trwała od 31 maja do 5 czerwca. Wkrótce trafi do Opola.

31 maja Dni Kultury Białoruskiej we Wrocławiu rozpoczęła prezentacja malarstwa współczesnego.

- Polska i Białoruś – to dwa najbliższe państwa, które nic nie wiedzą o siebie. Elity się znają, nie znają narody. Kultura stara się przetrwać na tle ostatnich wydarzeń politycznych - powiedział jeden z gości wystawy.

Pomysł zrodził się w fundacji Nikołaja Iwanowa „Za wolność naszą i waszą”. Malarz - restaurator Władzimir Kisły oraz przewodniczący Związku Białorusinów "Baćkauszczyna" Aleksiej Maroczkin nie mogli przedstawić całej twórczości z powodów politycznych. - Ministerstwo Kultury Białorusi nałożyło cenzurę na niektóre obrazy. Nie chcieliśmy problemów na granicy.

Dotarł nonkonformizm i obrazy supletywizmu. - Ekskluzywne stały się obrazy, na których rolę płótna wykonały stuletnie drewniane prząśnicy. Każda ma swoją historię, - powiedział Aleksiej Maroczkin. - Postanowiłem ochrzcić ich przez motywy sakralne.

Największym zaskoczeniem było zastąpienie spektaklu „Pińska szlachta” „Przemianą” wg Franza Kafki Teatru Lalek z Grodna. Białoruskie władzy zabroniły występu we Wrocławiu Teatrowi Akademickiemu im. Janki Kupały.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.