Facebook Google+ Twitter

Wrocław. Happening "Tak dla Pileckiego"

W niedzielę, 13 grudnia, o godzinie 12 na rogu Podwala i ul. Świdnickiej we Wrocławiu odbył się happening Inicjatywy Obywatelskiej "Tak dla Pileckiego". Podczas happeningu wbito słupek z nazwą Bulwaru Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Logo akcji "Tak dla Pileckiego" / Fot. www.takdlapileckiego.plW niedzielę, 13 grudnia, o godzinie 12.00 na rogu Podwala i ul. Świdnickiej odbyło się obywatelskie wbicie słupka z nazwą Bulwaru Rotmistrza Witolda Pileckiego. Nie zabrakło przedstawicieli władz i wrocławian.

Andrzej Kofluk przemawia podczas happeningu / Fot. www.takdlapileckiego.plPomysł nadania imienia Pileckiego bulwarowi nad staromiejską fosą wyszedł od miejskiego przewodnika Andrzeja Kofluka. Nowa nazwa bulwaru ma stanowić element ścieżki dydaktycznej i turystycznej, a dotyczącej najnowszej historii Polski. Tuż obok bulwaru jest plac Wolności, przy którym stoją pomniki Bolesława Chrobrego i Ofiar Stalinizmu. Niedaleko również znajdowało się Gestapo oraz hotel, z którego balkonu przemawiał Adolf Hitler. Natomiast po drugiej stronie fosy znajdowała się prokuratura Urzędu Bezpieczeństwa.
- Rotmistrz Pilecki znalazłby się symbolicznie między dwoma totalitaryzmami - mówił podczas happeningu Kofluk. Co ważne, promenada znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy historycznym Starym Mieście.

Pomysł na nową nazwę trafił już do miejskich radnych. Piotr Kuczyński z PiS zgłosił projekt uchwały, ale spotkał się z oporem ze strony klubu PO. Na ostatniej sesji Rady Miasta decyzję odłożono do 29 grudnia głosami Platformy i klubu prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza.

Na zakończenie happeningu, przewodnik miejski Andrzej Kofluk poprowadził wycieczkę przez projektowaną trasę edukacyjną. Po spacerze pan Andrzej znalazł chwilę, by udzielić krótkiego wywiadu wiadomościom24.pl:
Widok na nowo wbity słupek z nazwą Bulwaru Rotmistrza Witolda Pileckiego. / Fot. www.takdlapileckiego.plCelem społeczności skupionej wokół portalu www.takdlapileckiego.pl jest zaistnienie we Wrocławiu godnego miejsca upamiętniającego rotmistrza Witolda Pileckiego, osoby - ikony losów Polski w XX wieku i symbolu walki z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem.

Każdy, kto chce poprzeć projekt nazwy Bulwaru Rotmistrza Witolda Pileckiego może dokonać swojego wpisu na stronie www.takdlapileckiego.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całkowicie popieram. Podpisałem się na liście.

Jako Polacy powinniśmy zaznaczać kto tu jest gospodarzem, powinniśmy zostawiać polskie ślady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.