Facebook Google+ Twitter

Wrocław. Happening "Tak dla Pileckiego"

W niedzielę, 13 grudnia, o godzinie 12 na rogu Podwala i ul. Świdnickiej we Wrocławiu odbył się happening Inicjatywy Obywatelskiej "Tak dla Pileckiego". Podczas happeningu wbito słupek z nazwą Bulwaru Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Logo akcji "Tak dla Pileckiego" / Fot. www.takdlapileckiego.plW niedzielę, 13 grudnia, o godzinie 12.00 na rogu Podwala i ul. Świdnickiej odbyło się obywatelskie wbicie słupka z nazwą Bulwaru Rotmistrza Witolda Pileckiego. Nie zabrakło przedstawicieli władz i wrocławian.

Andrzej Kofluk przemawia podczas happeningu / Fot. www.takdlapileckiego.plPomysł nadania imienia Pileckiego bulwarowi nad staromiejską fosą wyszedł od miejskiego przewodnika Andrzeja Kofluka. Nowa nazwa bulwaru ma stanowić element ścieżki dydaktycznej i turystycznej, a dotyczącej najnowszej historii Polski. Tuż obok bulwaru jest plac Wolności, przy którym stoją pomniki Bolesława Chrobrego i Ofiar Stalinizmu. Niedaleko również znajdowało się Gestapo oraz hotel, z którego balkonu przemawiał Adolf Hitler. Natomiast po drugiej stronie fosy znajdowała się prokuratura Urzędu Bezpieczeństwa.
- Rotmistrz Pilecki znalazłby się symbolicznie między dwoma totalitaryzmami - mówił podczas happeningu Kofluk. Co ważne, promenada znajduje się w samym centrum miasta, tuż przy historycznym Starym Mieście.

Pomysł na nową nazwę trafił już do miejskich radnych. Piotr Kuczyński z PiS zgłosił projekt uchwały, ale spotkał się z oporem ze strony klubu PO. Na ostatniej sesji Rady Miasta decyzję odłożono do 29 grudnia głosami Platformy i klubu prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza.

Na zakończenie happeningu, przewodnik miejski Andrzej Kofluk poprowadził wycieczkę przez projektowaną trasę edukacyjną. Po spacerze pan Andrzej znalazł chwilę, by udzielić krótkiego wywiadu wiadomościom24.pl:
Widok na nowo wbity słupek z nazwą Bulwaru Rotmistrza Witolda Pileckiego. / Fot. www.takdlapileckiego.plCelem społeczności skupionej wokół portalu www.takdlapileckiego.pl jest zaistnienie we Wrocławiu godnego miejsca upamiętniającego rotmistrza Witolda Pileckiego, osoby - ikony losów Polski w XX wieku i symbolu walki z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem.

Każdy, kto chce poprzeć projekt nazwy Bulwaru Rotmistrza Witolda Pileckiego może dokonać swojego wpisu na stronie www.takdlapileckiego.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całkowicie popieram. Podpisałem się na liście.

Jako Polacy powinniśmy zaznaczać kto tu jest gospodarzem, powinniśmy zostawiać polskie ślady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.