Facebook Google+ Twitter

Wrocław. „Kaloryfer inaczej” – wystawa rzeźb z żeliwa

Wystawa „Kaloryfer inaczej” jest podsumowaniem działań rzeźbiarzy podjętych podczas trzeciej edycji Festiwalu Wysokich Temperatur, który odbył się w maju 2009 w ogrodzie ASP we Wrocławiu.

za zgodą autora / Fot. Fot. Michał Gdak„Kaloryfer inaczej” to wystawa podsumowująca Warsztaty i Sympozjum Rzeźbiarskie towarzyszące Festiwalowi Wysokich Temperatur 2009.

Podobnie jak podczas poprzednich edycji Festiwalu w tym roku zorganizowaliśmy warsztaty i pokaz odlewania żeliwa. Tym razem jednak roztopiliśmy znacznie więcej metalu (około 1,5 tony kaloryferów). Stało się tak dlatego, że dwa tygodnie przed Festiwalem rozpoczęło się Sympozjum Rzeźbiarskie, a prace na nim stworzone odlane zostały właśnie w dzień Festiwalu.

Na sympozjum zostali zaproszeni zarówno artyści doświadczeni w odlewnictwie artystycznym, jak i zupełni nowicjusze. Wzięli w nim udział: Rick Batten (USA), Chris Johns (Anglia), Ignacy Nowodworski (Opole), Mateusz Dworski (Wrocław), Karol Przestrzelski (Wrocław) i Michał Staszczak (Wrocław). Celem Sympozjum było dzielenie się doświadczeniami oraz zapoznanie uczestników z całym procesem powstawania rzeźb z żeliwa i tym samym poszerzenie ich możliwości artystycznych.

Podczas Sympozjum odbyły się również warsztaty, na których, korzystając z pomocy i doświadczenia uczestników i organizatorów swoje prace mieli okazję stworzyć również studenci Katedry Rzeźby wrocławskiej ASP. Byli to: Anna i Hubert Bujak, Jagoda Siegień, Janusz Jasiński, Michał Gdak, Aldona Michalik, Wojtek Małek. Wielu z nich udało się zaszczepić bakcyla.

Powstałe prace są bardzo różnorodne – są odzwierciedleniem różnych metod pracy, budowania formy, materiałów z których były wykonane modele (wosk, patyki, modele gipsowe, tkaniny, styropian). Jedno co je łączy, to materiał końcowy– żeliwo, które zostało wytopione w ten sam dzień, z tego samego pieca, z tych samych starych kaloryferów.

Piec do wytopu żeliwa we wrocławskiej ASP daje zupełnie nowe możliwości rozwoju przy realizacjach rzeźbiarskich, a cały proces, choć czasochłonny i pochłaniający dużo energii, w rezultacie daje dużo satysfakcji zarówno autorom jak i, miejmy nadzieję, widzom.

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 stycznia (czwartek) o godz. 17.00 w Galerii EMDS, ul. Chrobrego 24.
Wystawa czynna w czwartki i piątki w godz. 15.00 – 18.00 do 29 stycznia.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.