Facebook Google+ Twitter

Wrocław kryminałem stoi, czyli MFK 2010

Już 25 listopada Wrocław na tydzień zmieni się w stolicę światowego kryminału. Będą spotkania i panele dyskusyjne z pisarzami i teoretykami gatunku, finał Nagrody Wielkiego Kalibru, pokazy filmów, a dla najlepszych - warsztaty literackie.

Od 25 listopada do 2 grudnia Wrocław po raz kolejny zamieni się w prawdziwą stolicę kryminału / Fot. http://cdn1.wroclove2012.com/pl/file/pic/article/2010/11/1009/mfk_250.jpgMiędzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu gościć będzie już po raz drugi. Zachęceni powodzeniem zeszłorocznej edycji organizatorzy także i w tym roku przygotowali bogatą ofertę programową, obejmującą zarówno spotkania autorskie i wykłady otwarte, jak i zamknięte warsztaty kreatywnego pisania dla zwycięzców konkursu na opowiadanie kryminalne z Wrocławiem w tle, prowadzone przez Martę Mizuro, Mariusza Czubaja i Andrzeja Ziemiańskiego.

Tegoroczny festiwal umożliwi nam spotkania z takimi zagranicznymi sławami, jak Johan Theorin, Gianrico Carofiglio, Mons Kallentoft czy Taavi Soinivaara. Gościem specjalnym będzie norweski pisarz Jo Nesbø, który odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt swojej twórczości.

Nie lada gratką dla miłośników literatury powinna okazać się premiera antologii "Żegnaj laleczko. Wiersze noir", zaplanowana na 25 listopada i połączona z wieczorem poetyckim. Swój udział zapowiedzieli już tacy autorzy jak: Marcin Baran, Wojciech Bonowicz, Piotr Bratkowski, Grzegorz Dyduch, Darek Foks, Krzysztof Jaworski, Tomasz Majeran, Edward Pasewicz, Pablopavo, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Artur Szlosarek, Marcin Świetlicki czy Agnieszka Wolny-Hamkało.

Głównym punktem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału będzie przyznanie Nagrody Wielkiego Kalibru, czyli prestiżowego wyróżnienia dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej. Jury, w skład którego wchodzą Witold Bereś, Piotr Bratkowski, Paweł Dunin-Wąsowicz, Marcin Maruta, Marta Mizuro, Zbigniew Mikołejko i Janina Paradowska, ogłosiło już listę nominowanych. Pośród nich znalazły się:

"Morderstwo w La Scali" Tomasza Piątka, WAB, Warszawa 2009
"Orchidea" Marcina Świetlickiego, Gai Grzegorzewskiej i Irka Grina, EMG, Kraków 2009
"Perkalowy dybuk" Konrada T. Lewandowskiego, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2009
"Polichromia" Joanny Jodełki, TimeMachine, Poznań 2009
"Róże cmentarne" Mariusza Czubaja i Marka Krajewskiego, WAB, Warszawa 2009
"Sekret Kroke", Małgorzaty Fugiel-Kuźmińskiej i Michała Kuźmińskiego, Świat Książki, Warszawa 2009
"Ucieczka z Festung Breslau" Andrzeja Ziemiańskiego, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wrocław 2009

Zwycięzcę poznamy już 27 listopada, podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru. Honorarium w wysokości 25 000 zł ufundował Prezydent Wrocławia.

Choć festiwal potrwa oficjalnie od 25 listopada do 2 grudnia, już w środę, tj. 24 listopada, odbędzie się spotkanie autorskie "Wrocław zakochany w kryminale", na którym z publicznością spotkają się Marcin Świetlicki, Gaja Grzegorzewska i Irek Grin. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godz. 18.00 do kawiarni "Literatka" (Rynek 56).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.11.2010 22:02

Rzeczywiście impreza zapowiada się wspaniale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I pokaźny będzie pewnie tłumik, który się tam zrzuci. ;) W tamtym roku w Literatce był czasem taki tłok, że ludzie na podłodze siedzieli. Ale było warto! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pokaźny program imprezy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.