Facebook Google+ Twitter

Wrocław kupił zdjęcia Marilyn Monroe autorstwa Greene'a za 6,4 mln złotych

Zbiór 3 tysięcy fotografii przedstawiających Marilyn Monroe autorstwa Miltona H. Greene'a sprzedano w warszawskim domu aukcyjnym. Zakupu dla miasta Wrocław dokonało Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa.

 / Fot. Materiały prasowe/polskapresseLicytacja odbyła się w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Jak podkreślił jego prezes, Juliusz Windborski "jest to najwyższa jednorazowa transakcja, jaka miała miejsce na polskim rynku sztuki" - podaje PAP.

Sprzedana kolekcja zawiera zarówno ujęcia z profesjonalnych sesji zdjęciowych, jak i ujęcia życia prywatnego aktorki, a jej cena wywoławcza wyniosła 5 milionów złotych. Jej wartość szacowana jest natomiast na 18 - 24 milionów złotych.

Nabywca zdjęć przed przystąpieniem do aukcji został zobowiązany do przekazania dzieł do zbioru publicznego. Spośród wszystkich fotografii może zatrzymać tylko 100 wskazanych przez siebie.

Autorem zdjęć jest fotograf mody oraz gwiazd kina i teatru, Milton Green. Marylin Monroe poznał w 1949 roku podczas realizacji zamówienia dla magazynu "Look". Ich znajomość szybko przerodziła się w prawdziwą przyjaźń - właśnie dlatego wśród zdjęć znajdują się fotografie przedstawiające gwiazdę w sytuacjach prywatnych. Po śmierci fotografa, kolekcję przejął City National Bank. Później wykupił je grecki finansista Dino Matingas, który robił interesy z ówczesnym szefem FOZZ (Fundusz Obsługi Zadłużenia Zagranicznego). Po pewnym czasie wokół funduszu rozpętała się poważna afera, a likwidator zażądał spłaty zadłużenia przez Matingasa - jego część została wyegzekwowana w postaci zdjęć hollywoodzkiej gwiazdy i od tamtej pory była własnością FOZZ.

Pierwsze 400 fotografii trafiło pod młotek w 2012 roku i zostały sprzedane za 3,8 miliona złotych. Najwięcej zapłacono za zdjęcie Monroe w sukni baletowej, bo aż 69 tysięcy złotych - to rekord na polskim rynku sztuki w kategorii fotografii. Przyszłość pozostałej części zbioru, czyli ponad 3 tysiące fotografii, negocjowana była z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marylin Monroe to legenda światowego kina lat 50. i 60. XX wieku. Czarowała wyglądem, śpiewem, tańcem i temperamentem. Na ekranie po raz pierwszy wystąpiła w 1947 roku - w epizodycznych rolach. Dostrzeżono ją w filmach "Asfaltowa dżungla" i "Wszystko o "Ewie". Zdobyła dwa Złote Globy: w 1957 roku za "Przystanek autobusowy" i w 1960 roku za film "Pół żartem, pół serio."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Myślę, że to wyrzucone pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie widzę w tym nic szokującego dla Polski i Wrocławia. Miasto ma szczęście o którym Amerykanie mogą pomarzyć... foty ich jednej z największych gwiazd ekranu w posiadaniu polskiego miasta. O tym nawet nie śniła sama gwiazda, która nigdy do Polski nie przyjechała i chyba tego kraju nie znała...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrocław ulega presji pogoni za celebrytami. Jak pogodzić Panoramę Racławicką z inwestycją w zdjęcia amerykańskiej skandalistki? Kuriozum.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fotograf i Fotografowana oniemieliby słysząc o losach tego zbioru...
Polska, FOZZ :)
Wrocław to fajne miasto (stare piastowskie miasto Breslau), którego Włodarze mają fajne pomysły.
Inwestycja w zdjęcia Marilyn jest jednym z nich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.