Facebook Google+ Twitter

Wrocław: łącznik kolejowy na lotnisko wybuduje marszałek

Nie zdecydowało się PKP PLK, zdecydował się samorząd Dolnego Śląska. Pociągiem dojedziemy na lotnisko, jednak nie przed Euro 2012.

We Wrocławiu kibice, w czasie Euro 2012, nie dojadą na lotnisko koleją. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zesp%C3%B3%C5%82_trakcyjny_EN57-939_na_stacji_Wroc%C5%82aw_Muchob%C3%B3r_Ma%C5%82y.JPG30 września minął ostateczny termin zdania dokumentów, które PKP PLK miało złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, aby otrzymać dotacje na budowę łącznika kolejowego Wrocław Żerniki - Nowy Port Lotniczy. Spółka wniosku nie złożyła, a dofinansowanie w wysokości 110 mln zł przepadło. Teraz sprawą kolejowego połączenia zajmie się samorząd. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński przygotował jednak nowy projekt trasy.

W wersji marszałkowskiej linia kolejowa miałaby przebiegać od strony południowej miasta, od stacji Wrocław Zachód przez tereny w pobliżu lotniska, przejęte przez samorząd od Agencji Mienia Wojskowego i przekazane na rzecz Portu Lotniczego, do Portu Lotniczego im. Mikołaja Kopernika. W tym wariancie linia byłaby wpięta do już istniejącej linii nr 274. Alternatywą jest też możliwość połączenia trasy na lotnisko z linią wiodącą na dworzec Wrocław Nadodrze. Ile kosztować będzie nowy projekt trasy? Wstępne szacunki to 60-70 mln zł, z czego połowa ma pochodzić z dotacji unijnej. Marszałek Łapiński liczy jednak na to, że władze Wrocławia także dołożą się do inwestycji, która w przyszłości będzie służyć mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska.

Czy jednak przejęcie budowy łącznika przez samorząd sprawi, że linia powstanie na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012? Jak stwierdził sam marszałek, szanse na to są znikome.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Gdzie jest stacja Wrocław Zachód? Chyba Wrocław Zachodni....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arku 60 ml zł to mało na wybudowanie całej infrastruktury od rozjazdów po perony i dworce to znacznie więcej kosztuje jak znajdę dane ile taka budowa kosztuje to podam na pewno te koszty

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Ireneuszu,

ja z euforią nie mam nic wspólnego. Poinformowałem jedynie, co w sprawie łącznika się dzieje. Staram się także zachować obiektywizm i bezstronność, choć osobiście mogę mieć własne zdanie co do całej sytuacji.

Dlaczego, skoro PKP PLK już wcześniej tłumaczyło, ze nie jest zainteresowane budową łącznika, nie przejął tego marszałek i władze Wrocławia? Może łącznik powstałby przed Euro?

Dlaczego PKP PLK podawało takie, a nie inne koszty inwestycji i nie brało pod uwagę o wiele tańszej trasy, którą teraz proponuje marszałek?

Czy wybudowanie łącznika za 60 mln jest w ogóle możliwe?

Jeśli dane mi będzie porozmawiać o tym z marszałkiem, napiszę, dam znać...

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arku:), Paweł ma rację. Gdyby wgłębił się Pan w problem odkryłby Pan, że 60 mln które przeznaczył Urząd Marszałkowski na inwestycją jest tylko datkiem. O ile mnie pamięć nie myli brakuje jeszcze kilka setek mln złotych. Spokojnie więc z euforią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdanie to kiełbasa przed wyborcza , ale musimy być dobrej myśli

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.10.2010 17:29

Była też wersja linii kolejowej na lotnisko z Dworca Świebodzkiego ale chyba można to między bajki włożyć:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.