Facebook Google+ Twitter

Wrocław ma najwięcej miejsc w żłobkach w Polsce

W stolicy Dolnego Śląska jest aktualnie 2030 miejsc dla najmłodszych. Jest to najwyższa liczba spośród wszystkich miast w Polsce.

 / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f4/Big_lego_blocks.JPGW kolejnych latach współczynnik dzieci pozostawianych w takich placówkach jeszcze wzrośnie. To w związku ze zmieniającą się od stycznia ustawą o tworzeniu i prowadzeniu ochronek i żłobków. Nowa ustawa pozwoli na nowe formy opieki.

Jak wyjaśnia Anna Szarycz, dyrektor Wydziału Zdrowia UM Wrocławia: - Ustawa wprowadzi cztery formy opieki nad dzieckiem do lat trzech. Żłobkową, czyli obecną, jednak taki żłobek nie będzie musiał być zakładem opieki zdrowotnej. Ustawa wprowadzi również klub żłobkowy, bądź dziecięcy, czyli opiekę nad dzieckiem powyżej jednego roku życia, w grupie do dwudziestu dzieci - dodaje Szrycz. Ponadto, dzięki zmianom, zacznie funkcjonować opiekun domowy, który będzie mógł zajmować się maksymalnie pięcioosobową grupą dzieci. Jeżeli chodzi nianie to zostanie im udzielone wsparcie w rekrutacji i opłatach.

Jak zaznacza dyrektor wydziału zdrowia we wrocławskim magistracie, wprowadzone zmiany sprawią, że zwiększy się ilość miejsc w żłobkach dla najmłodszych. Nowe przepisy sprawią, że bez budowania dużych placówek, więcej dzieci będzie mogło korzystać z takich form opieki.
Według szacunków, wskaźnik objęcia opieką małych dzieci w żłobkach wynosi w Polsce 2,3 proc, a we Wrocławiu 12 proc. Średnia europejska wynosi 26 proc. Dzięki zmianom ustawowym, już za rok w stolicy Dolnego Śląska, wskaźnik ma wynieść 20 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W Warszawie listy oczekujących dzieci na przyjęcie do żłobka sięgają nawet 150 osób. Znam przypadki, kiedy rodzice czekali nawet rok aż dziecko zostało przyjęte. A co z pracą? Nie wszystkie mamy mogą sobie pozwolić na bezpłatny urlop wychowawczy. A prywatne żłobki? Owszem, są, ale kogo na nie stać. W Warszawie zagwarantowanie dziecku opieki w prywatnym żłobku to średnio koszt rzędu 1,5 tys zł. Dla porównania - za państwowy żłobek zapłacimy ok 200zł (w Warszawie). Osobiście wolałabym już zostać z dzieckiem w domu niż wydać większość pensji na prywatny żłobek...

Komentarz został ukrytyrozwiń
zunio
  • zunio
  • 15.10.2010 08:33

W PRL żłobki, przedszkola i przychodnie lekarskie były przy niemal każdym zakładzie pracy. Teraz tego nie mamy, bo uznano, że to zniewolenie narodu. W zamian mamy demokrację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ponownie PR. Dzięki komu, jeżeli te dane odzwierciedlają stan faktyczny. 1 tysiąc dzieci jest bez możliwości skorzystania ze żłobka-dzieci zgłoszone. A jaki jest stan faktyczny? Gro żłobków to żłobki prywatne. A gdzie opieka państwa?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.