Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10632 miejsce

Wrocław, miasto zamieszkane przez krasnale. Skąd się wzięły w stolicy Dolnego Śląska?

Choć małe i niepozorne, na pewno nie da się ich przeoczyć zwiedzając przeróżne zakątki Wrocławia. Jest ich już prawie 300 i wciąż pojawiają się nowe. Jak to się stało, że miasto obok ludzi zamieszkują krasnale?

https://flic.kr/p/6FPuJZ / Fot. Klearchos Kapoutsis/CC BY 2.0Na temat przybycia krasnali do Wrocławia powstało już wiele legend. Jedna z nich opowiada, że zostały one wezwane do miasta na pomoc w walce z Chochlikiem Odrzańskim. Inna teoria jest taka, że krasnale pojawiły się, gdy Wrocław był jeszcze małą wioską. Miały za zadanie pomagać ludziom w prowadzeniu gospodarstw domowych. Pierwszym i najstarszym z nich był Papa Krasnal. Od pozostałych stworków powstały nazwy poszczególnych dzielnic między innymi Sępolno pochodzi od krasnala Sepika, Biskupin od Biskupka czy Szczepin od Szczepika.

Trzecia i najbardziej bliska prawdy teoria głosi, że krasnale zawitały do Wrocławia w latach 80. XX wieku. W czasach tych na murach budynków pojawiały się schematyczne rysunki krasnala w pomarańczowej czapce trzymającego w ręce kwiatka. Była to humorystyczna forma wyśmiewania i walki z absurdami czasów komunistycznych w ramach tak zwanej Pomarańczowej Alternatywy. Z czasem krasnoludki zeszły ze ścian budowli, na jakiś czas zostały też zapomniane. Na szczęście w 2005 roku za sprawą Tomasza Moczka powróciły w formie figurek z brązu. Teraz można je spotkać na ulicach, parapetach, latarniach czy tramwajach.

Z czasem krasnale stały się integralną częścią miasta. Ciągle powstają kolejne, tworzone przez artystów z całej Polski. Ich sponsorami i opiekunami są instytucje publiczne, firmy czy nawet osoby prywatne. Figurki z brązu są chlubą miasta i jedną z atrakcji turystycznych. Odwiedzający mogą skorzystać ze specjalnej wycieczki szlakiem krasnali z przewodnikiem, który opowiada o każdym z nich. Można też zakupić mapę krasnali i samodzielnie wyruszyć na ich poszukiwania.

Jakby tego było mało, krasnale bywają również symbolami różnych kampanii. Przykładowo na rynku znajdują się trzy figurki Ślepak, Głuchak i W-skers, które zostały postawione u w ramach kampanii "Wrocław bez barier". Dotyczyła otwartości miasta na osoby niepełnosprawne.

Najbardziej popularne figurki to oczywiście te znajdujące się w centrum i na starówce. Najłatwiej się na nie natknąć przy zwiedzaniu. Żeby zobaczyć pozostałe trzeba się wybrać do nietypowych miejsc, niektóre znajdują się w biurowcach, na basenach, przy bankomatach itp. Jeden na przykład podróżuje na dachu tramwaju. Są dosłownie wszędzie dodając miastu wiele uroku i przyciągając kolejnych turystów.

Czytaj także: Co nowego w kinie? W piątek zobaczymy pięć premier. Wśród nich filmy "Pikesle" i "Klucz do wieczności"


Krasnale są dla mieszkańców Wrocławia na tyle ważne, że każdego roku we wrześniu obchodzą swoje święto. Odbywa się wówczas festiwal krasnali. Jest to kilka dni, w których ludzie przystrajają czapki krasnali, odbywają się parady i zabawy, a wszechobecne figurki cieszą się jeszcze większą uwagą niż zazwyczaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Sympatyczna sprawa! Doskonały pomysł ja promocję miasta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, moim zdaniem Krasnale już są wizytówką Wrocławia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst!:) Faktycznie KRASNALE stają się powoli wizytówką Wrocławia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.