Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław, miasto zamieszkane przez krasnale. Skąd się wzięły w stolicy Dolnego Śląska?

Alicja Maliszewska
Alicja Maliszewska
https://flic.kr/p/6FPuJZ
https://flic.kr/p/6FPuJZ Klearchos Kapoutsis/CC BY 2.0
Choć małe i niepozorne, na pewno nie da się ich przeoczyć zwiedzając przeróżne zakątki Wrocławia. Jest ich już prawie 300 i wciąż pojawiają się nowe. Jak to się stało, że miasto obok ludzi zamieszkują krasnale?

Na temat przybycia krasnali do Wrocławia powstało już wiele legend. Jedna z nich opowiada, że zostały one wezwane do miasta na pomoc w walce z Chochlikiem Odrzańskim. Inna teoria jest taka, że krasnale pojawiły się, gdy Wrocław był jeszcze małą wioską. Miały za zadanie pomagać ludziom w prowadzeniu gospodarstw domowych. Pierwszym i najstarszym z nich był Papa Krasnal. Od pozostałych stworków powstały nazwy poszczególnych dzielnic między innymi Sępolno pochodzi od krasnala Sepika, Biskupin od Biskupka czy Szczepin od Szczepika.

Trzecia i najbardziej bliska prawdy teoria głosi, że krasnale zawitały do Wrocławia w latach 80. XX wieku. W czasach tych na murach budynków pojawiały się schematyczne rysunki krasnala w pomarańczowej czapce trzymającego w ręce kwiatka. Była to humorystyczna forma wyśmiewania i walki z absurdami czasów komunistycznych w ramach tak zwanej Pomarańczowej Alternatywy. Z czasem krasnoludki zeszły ze ścian budowli, na jakiś czas zostały też zapomniane. Na szczęście w 2005 roku za sprawą Tomasza Moczka powróciły w formie figurek z brązu. Teraz można je spotkać na ulicach, parapetach, latarniach czy tramwajach.

Z czasem krasnale stały się integralną częścią miasta. Ciągle powstają kolejne, tworzone przez artystów z całej Polski. Ich sponsorami i opiekunami są instytucje publiczne, firmy czy nawet osoby prywatne. Figurki z brązu są chlubą miasta i jedną z atrakcji turystycznych. Odwiedzający mogą skorzystać ze specjalnej wycieczki szlakiem krasnali z przewodnikiem, który opowiada o każdym z nich. Można też zakupić mapę krasnali i samodzielnie wyruszyć na ich poszukiwania.

Jakby tego było mało, krasnale bywają również symbolami różnych kampanii. Przykładowo na rynku znajdują się trzy figurki Ślepak, Głuchak i W-skers, które zostały postawione u w ramach kampanii "Wrocław bez barier". Dotyczyła otwartości miasta na osoby niepełnosprawne.

Najbardziej popularne figurki to oczywiście te znajdujące się w centrum i na starówce. Najłatwiej się na nie natknąć przy zwiedzaniu. Żeby zobaczyć pozostałe trzeba się wybrać do nietypowych miejsc, niektóre znajdują się w biurowcach, na basenach, przy bankomatach itp. Jeden na przykład podróżuje na dachu tramwaju. Są dosłownie wszędzie dodając miastu wiele uroku i przyciągając kolejnych turystów.

Czytaj także: Co nowego w kinie? W piątek zobaczymy pięć premier. Wśród nich filmy "Pikesle" i "Klucz do wieczności"

Krasnale są dla mieszkańców Wrocławia na tyle ważne, że każdego roku we wrześniu obchodzą swoje święto. Odbywa się wówczas festiwal krasnali. Jest to kilka dni, w których ludzie przystrajają czapki krasnali, odbywają się parady i zabawy, a wszechobecne figurki cieszą się jeszcze większą uwagą niż zazwyczaj.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto