Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27150 miejsce

Wrocław: Moje Miasto plakatami stoi

Ktoś na dziko rozwiesza plakaty MMWrocław.pl. Serwis jednak nie poniesie kary. Dziennie we Wrocławiu nielegalnie rozwieszanych jest setki ogłoszeń i plakatów. Straż Miejska i ZDiUM są bezsilne wobec nieuczciwych reklamodawców.

Jeden z plakatów zawisł na skrzynce kontrolera sygnalizacji świetlnej w okolicy ronda Reagana. Po naszym telefonie do redakcji MMWrocław.pl plakat znikł. / Fot. Tomasz SierpińskiNa słupach trakcji tramwajowej i skrzynkach sygnalizacji świetlnej wiszą plakaty promujące pomysł wspólnego zdjęcia wrocławskich studentów. Jest to inicjatywa MMWrocław.pl, jednego z lokalnych serwisów społecznościowych. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że serwis nie ma zgody od ZDiUM, zarządcy miejskiej infrastruktury, na prowadzenie takiej kampanii reklamowej. - Rozwieszanie plakatów w tych miejscach jest nielegalne - potwierdza Ewa Mazur, rzecznik ZDiUM. - Nigdy nie wyrażamy zgody na tego typu kampanie - podkreśla Mazur i dodaje, że w mieście obowiązuje całkowity zakaz wieszania plakatów, poza prywatnymi słupami ogłoszeniowymi i bilbordami. Za miejsce na słupie trzeba jednak zapłacić.

Mariola Szczyrba, liderka lokalizacji MMWrocław.pl w rozmowie z Wiadomościami24.pl przyznała, że plakaty rozwieszali członkowie redakcji serwisu, jednak zastrzega, że tylko w miejscach dozwolonych i za zgodą zarządców obiektów. Niestety nie potrafiła wyjaśnić dlaczego część z nich wisiała na słupach i skrzynkach sygnalizacji świetlnej w okolicach placu Grunwaldzkiego.

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń rozwieszanie plakatów bez zgody zarządcy terenu podlega W mieście jest tysiące nielegalnych "słupów ogłoszeniowych". / Fot. Tomasz Sierpińskikarze ograniczenia wolności lub grzywny (art. 63a § 1 k.w.). - Możemy wypisać mandat do 500 zł jedynie osobie, którą złapiemy na gorącym uczynku lub wskazanej przez świadków takiego czynu - mówi Sławomir Chełchowski z wrocławskiej straży miejskiej. - Średnio dziennie mandatami karzemy trzech plakaciarzy - dodaje Chełchowski i przyznaje, że zleceniodawcy plakatowania zwykle pozostają bezkarni.

W dobie internetu i portali ogłoszeniowych nielegalne rozwieszanie reklam nadal kwitnie. Prawdziwą plagą w mieście są drobne ogłoszenia (tzw. zrywki). Wiszą przede wszystkim na przystankach i słupach sygnalizacji świetlnej. Lukę w prawie wykorzystują także firmy, organizujące imprezy masowe, które zlecają rozwieszanie plakatów uczniom i studentom. W zeszłym roku, na oczyszczenie miejskiej infrastruktury z nielegalnych reklam, ZDiUM wydał 208 tys. zł.

Resztki plakatów szpecą wrocławskie osiedla. / Fot. Tomasz SierpińskiCo ciekawe, tablice ogłoszeniowe w centrach handlowych nie cieszą się zbytnią popularnością. / Fot. Tomasz Sierpiński
Po naszym telefonie do redakcji serwisu MMWrocław.pl, zerwano część plakatów z nielegalnych "słupów ogłoszeniowych".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

U nas? Eeee. Nie może być! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

U nas na jednym słupie widziałem 50 plakatów

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czego to ludzie nie zrobią, by ktoś o nich przeczytał... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, w pełni się z Tobą zgadzam - też nie cierpię zaśmiecania przestrzeni miejskiej w ten sposób i nie popieram tego, co zrobili we Wrocławiu. Ale nadal uważam, że to - bądź co bądź - informacja w pewnie sposób reklamująca serwis. I tyle. Reszta to może nietrafiony żarcik z mojej strony. Trzymaj się!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukaszu, nie uważam, że informacja o naginaniu prawa jest reklamą. Ktoś z redakcji lokalnej tego serwisu ewidentnie wiedział o jakie plakaty chodzi - bo jeszcze przed publikacją tekstu (po moim telefonie do nich) zostały zerwane, więc może zachodzić podejrzenie, że rozwieszali je świadomie. Przypuśćmy, że to oni popełnili wykroczenie i nikt ich na tym nie złapał. Nie zmienia to jednak faktu, że reklamowali się nielegalnie - bo plakaty wisiały w niedozwolonych miejscach. Nie usprawiedliwia nikogo fakt masowości zjawiska.

Osobiście nie chce płacić podatków za sprzątanie ich reklam, tak jak nie chcę płacić podatków za sprzątanie kogo kogokolwiek reklam. Przyklejanie reklam na słupach trakcji jest też niszczeniem mienia. Naprawdę chcesz się identyfikować jako dziennikarz z taką reklamą? Powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Haha, niezła reklama dla MM, dzięki Tomek:) Chyba zaraz napiszę tutaj jakiś artykuł o MMTrojmiasto.pl.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(5*) za spostrzegawczość i podjęcie lokalnego tematu :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5! ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.