Facebook Google+ Twitter

Wrocław musi być czysty. Na obrzeżach miasta zalegają śmieci

Wrocławskie śródmieście, rynek i okoliczne ulice są piękne i czyste, lecz obrzeża miasta są jego wstydliwą stroną. Pod koniec listopada odwiedziłam moje rodzinne miasto Wrocław, okolice ul. Zawalnej i zastałam tam butelki i śmiecie.

Wrocław ulica Zawalna, w tle budynki mieszkalne. / Fot. Isabella DegenZawsze podziwiam Wrocław, jak szybko zmienia się i staje się z roku na rok piękniejszy. W tym roku miasto dostąpiło szczególnego zaszczytu. Wrocław został wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016.Wrocław ul. Zawalna, śmiecie nad Odrą. / Fot. Isabella Degen

Czy kultura to tylko imprezy, koncerty i festiwale? Kultura to także czystość, a właściwie od tego należy zacząć. Śmiecie na ul. Zawalnej, na wale ochronnym nad Odrą, nie dają mi do dnia dzisiejszego spokoju, dalej tam leżą. Będąc dzieckiem, chodziłam tam na sanki, a wiosną zbierać kwiaty, wtedy było tam czysto, bo i plastikowych butelek nie było.

W tym roku w kwietniu odbyła się Ogólnopolska Kampania Edukacyjna Fundacji Ekorozwoju, w celu wdrożenia recyklingu opakowań. We Wrocławiu akcja była pod hasłem "Zamień odpady na kulturalne wypady", rozdawano karty na imprezy kulturalne za przyniesienie pustych opakowań. Wrocław ul. Zawalna, śmiecie nad Odrą. / Fot. Isabella Degen

Takie spontaniczne akcje nie dają długofalowych rezultatów. W Niemczech za każdą butelkę płaci się kaucję 0,25 euro, dlatego nikt nie wyrzuca butelek. Puste butelki można oddać w każdym sklepie, które wyposażone są w automaty przyjmujące tylko niemieckie butelki.

Ulica Zawalna na wałach nad Odrą. / Fot. Isabella DegenSprasowane butelki plastikowe PET (poly-etylen-terphtahalt) przerabiane są dalej w Chinach na sztuczne włókna. Z włókien tych produkuje się sztuczne futra i materiał znany pod angielską nazwą Flecce, a u nas popularnie zwany polarem. Na jeden pulower z polaru potrzeba 16 plastikowych butelek. Naturalnie do końcowej ceny dochodzą koszty transportu i inne. Do tej pory do produkcji włókien sztucznych używano ropy naftowej. Recykling jest nie tylko przyjazny dla środowiska, lecz staje się koniecznością naszych czasów. Może warto wprowadzić kaucję za butelki nie tylko plastikowe.

Mam też nadzieję, że Wrocław do roku 2016 stanie sie czystym miastem, nie tylko w śródmieściu, ale także we wszystkich jego zakątkach.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

dziekujemy za ta relacje,za spostrzezenia,jakze wazne sa dla nas wspomnienia!odrywajac się od świata rzeczywistego,widzimy nieustannie ten kontener smieci,wizja nabiera smutnych kształtów i już dodaje energi,do napisania o tym jak bardzo drastycznym incydencie.
Pozdrawiamy serdecznie autorke tekstu.Gratulacje celnych spostrzezen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze Isabello że zajęłaś się ekologią. Gdzie? - to mniej ważne. Każdy wraca myślami do swego dzieciństwa.
-Na Pacyfiku są dwa skupiska śmieci z butelek i worków celofanowych - tak iż myśli się o powstaniu...wysp dla ludzi, znajdujących się pomiędzy granicami bogatych państw (wg. TV Arte). To smutne i ...z nadzieją na nowe domostwa, "nowy ląd" dla tych ludzi. Swiat w którym przyszło nam żyć, jest pełen paradoksów! Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obserwator
  • Obserwator
  • 05.12.2011 10:21

Zalegą????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.