Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3788 miejsce

Wrocław na orbicie, czyli polska reklama w kosmosie

Od 7 lutego tego roku, odwiedzających Międzynarodową Stację Kosmiczną będzie witać niewielki napis „Wroclaw University of Technology”.

Swoista reklama Politechniki Wrocławskiej znalazła się na antenach, zamontowanych na zewnętrznej części europejskiego laboratorium Columbus. Jest to jedyne oznaczenie instytucji naukowej oraz jedyna nazwa miasta, która została umieszczona na tym module stacji kosmicznej.

Zestaw anten ARISS został opracowany przez zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem doktora Pawła Kabacika. Głównym zadaniem polskich urządzeń będzie zapewnienie bezpośredniej łączności z Ziemią. Kontakty takie są ważne dla zdrowia i komfortu psychicznego astronautów, którzy mogą przebywać na stacji nawet miesiącami. Kolejną ważną rolą anten ARISS jest możliwość prowadzenia lekcji w kosmosie, które obecnie ograniczają się do kilkunastominutowych rozmów, głównie z uczniami szkół średnich. W planach jest zorganizowanie dłuższych połączeń, podczas których przedstawiane byłyby eksperymenty, prowadzone przez załogę stacji. Trzecim zastosowaniem jest łączność alarmowa. Polska instalacja na module Columbus jest ważna, ponieważ jest jedyną w zespole laboratoryjnym obejmującym japońskie (największe kubaturowo), amerykańskie i europejskie moduły.

Wizualizacja modułu Columbus / Fot. ESAZespół doktora Kabacika otrzymał zadanie wykonania anten pod koniec 2004 roku. Decyzję o ich opracowaniu we Wrocławiu Europejska Agencja Kosmiczna podjęła ze względu na wysoką ocenę wyników jego dotychczasowych prac nad nowoczesnymi antenami i technikami pomiaru. Polski projekt pokonał m.in. propozycje takich koncernów, jak Northrop Grumman (producent m.in. wszystkich lotniskowców amerykańskich, czy samolotów B-2, EADS (min. Airbus, Eurofighter, Ariane), Alcatel, czy też Boeing, których rozwiązania nie spełniały wszystkich wymogów dla instalacji anten na module Columbus. Duże znaczenie miał również możliwie krótki czas realizacji, który mógł zagwarantować tylko zespół Politechniki Wrocławskiej.

Polskie anteny to nasz kolejny krok w kosmos, który - miejmy nadzieję - zaowocuje w niedalekiej przyszłości powstaniem Polskiej Agencji Kosmicznej. W końcu polska myśl techniczna obecna jest w kosmosie od dawna, co potwierdzić może, skonstruowany przez inż. Mieczysława Bekkera, terenowy pojazd księżycowy używany przez Amerykanów w misjach Apollo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Polskie projekty coraz częściej pojawiają się na arenie międzynarodowej, czego najbardziej widowiskowym dowodem są właśnie te wrocławskie anteny. Nie tak dawno mieliśmy informacje o studenckim satelicie, a nadchodzą o wiele większe projekty finansowane z programów unijnych, w których uczestniczymy. Najważniejsze jednak, że zaczęto rozmawiać o konieczności powołania Polskiej Agencji Kosmicznej i to jest dobry znak. Warto jednak śledzić poczynania naszych niedalekich sąsiadów - Rumunii, która też bardzo dynamicznie rozwija się pod kątem projektów kosmicznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem to wspaniale, że technologia w naszym kraju rozwija się w tym kierunku. Nie wiedziałem nawet, że ten rozwój jest aż w takim stopniu. Pozdrawiam! Gratuluję artykułu (+)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.