Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15307 miejsce

Wrocław opanowali Łemkowie, Hindusi i Brazylijczycy

Wrocławski rynek mienił się dziś barwami karnawału kultur mniejszości narodowych. W efektowny sposób tancerze i muzycy z kilku krajów, w słoneczne, środowe popołudnie zaprezentowali wrocławianom swoje narodowe stroje, muzykę i taniec.

Kozacy w korowodzie na ul. Świdnickiej / Fot. Bartłomiej DerskiImpreza zorganizowana 1 lipca w ramach XII edycji Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Mniejszości Narodowych i Etnicznych Świat pod Kyczerą rozpoczęła się o godzinie 15 od przemarszu ulicą Świdniecką do Rynku. W bajecznie barwnym korowodzie reprezentowani byli Łemkowie, których zespół Kyczera współorganizuje festiwal, oraz Rumuni z Węgier, Kozacy z Rosji a także Brazylijczycy, Hindusi i Polacy.

Występ artystów z Indii / Fot. Bartłomiej DerskiW rozpoczętym o godzinie 16 koncercie, zachęceni znakomita pogodą wrocławianie mogli podziwiać zapierające dech w piersiach pokazy tańca ludowego. Ezoteryczny repertuar Hindusów przepleciony został żwawym tańcem Łemków, skocznymi akrobacjami Kozaków, szaloną zabawą Brazylijczyków oraz klasycznym wykonaniem Rumunów. Polskim akcentem był świetny występ zespołu Krakowiak z Legnicy.

Tancerz i członek zarządu zespołu "Kyczera" - współorganizatora festiwalu, Paweł Chanas / Fot. Bartłomiej Derski- Po liczbie widzów zbierających się na każdym z koncertów widać, że ten festiwal jest potrzebny - powiedział Wiadomościom24.pl Paweł Chanas, członek zarządu zespołu Kyczera. - O liczącej 6 tysięcy osób łemkowskiej mniejszości nie ma w Polsce dużej wiedzy - podkreślił. Jak poinformowali organizatorzy - w ciągu ostatniego tygodnia festiwalowe występy obejrzało już 15 tysięcy osób.

Wrocławski koncert jest jednym z kilkunastu wydarzeń, które od 23 czerwca do 6 lipca odbywają się na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Słowacji. Liczne parady i animacje uliczne, koncerty, prezentacje rzemiosła ludowego i kulinariów, warsztaty artystyczne, wystawy oraz konferencja naukowa mają zwrócić uwagę na obecność mniejszości narodowych w naszym kraju. Tak atrakcyjna forma przekazu wydaje się być do tego najlepszym środkiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nic straconego jutro Legnica
2 LIPCA
godz. 15.30 - Korowód i animacje uliczne w Legnicy (ul. NMP - Rynek)
godz. 16.00 - Koncert Galowy w Legnicy (Scena na dziedzińcu Akademii
Rycerskiej)
3 LIPCA
godz. 16.00 - Koncerty i animacje w Chobieni, Studzionkach, Kliszowie,
Gwizdanowie, Toszowicach, Górzynie
godz. 18.00 - Koncert Galowy w Rudnej (scena w Rudnej)
4 LIPCA
godz. 12.00 - Koncer Galowy w Zamienicach (scena obok Cerkwi Grekokatolickiej)
godz. 16.00 - Korowód i animacje uliczne w Chocianowie (stacja PKP ul. Kolejowa -ul. Fabryczna -ul. Żymierskiego -ul. Ratuszowa-stadion sportowy)
godz. 16.30 - Koncert Galowy w Chocianowie (scena przy stadionie)
5 LIPCA
godz. 12.00 - Koncert w Liściu (świetlica wiejska)
godz. 16.00 - Koncert Finałowy w Legnicy (amfiteatr w Parku Miejskim)
6 LIPCA
godz. 10.00 - Koncerty i animacje w Legnicy i okolicy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie, żałuję, że nie byłam. Jakoś mi umknęło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.