Facebook Google+ Twitter

Wrocław. Patriotyczny marsz w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Spod Kościoła Garnizonowego pod Pomnik Ofiar Stalinizmu, przeszedł w poniedziałek wieczorem marsz patriotyczny zorganizowany przez wrocławski NOP. W ten sposób uczczono nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych.

1 z 13 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Marsz ruszył w poniedziałek wieczorem spod Kościoła Garnizonowego. Fot. Jarosław Jakubczak
Marsz ruszył w poniedziałek wieczorem spod Kościoła Garnizonowego. Fot. Jarosław Jakubczak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

Nacjonalista
  • Nacjonalista
  • 15.03.2011 18:07

Mam wrażenie, że chce Pan łapać rozmówcę za słówka, tymczasem ja preferuję swobodną i merytoryczną dyskusję.
Uzasadnienie stanowi część odpowiedzi, warunkuje ją i przedstawia we właściwym kontekście, Więc wybaczy Pan że nie będę się powtarzał.
Zresztą, ta rozmowa niebezpiecznie zmienia się w bicie piany.

Do prób szkalowania pamięci Żołnierzy Wyklętych, którym Pan i ja jesteśmy winni respekt i wdzięczność, nie mam zamiaru się odnosić. Jeden lubi cukierki a inny kozy z nosa. Idąc dalej w metaforach, nie szukam skarbów za stodołą, bo mogę znaleźć tylko wielkie g... Jeżeli czerpie Pan wiedzę historyczną z postkomunistycznych gazetek, życzę powodzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odnośnie natomiast pana "jeszcze jednego"... Ktoś kto nie rozumie, że bandytą można być niezależnie od deklarowanych poglądów, tak właśnie będzie reagował. Należy bowiem umieć rozróżnić tych, którzy rzeczywiście walczyli w ramach jakieś tam idei od tych, którzy tę idee wykorzystywali do swojej bandyckiej działalności. Bo rzadko kiedy coś bywa tylko carno-białe, nawet jeśli dla niektórych całkowicie obce zdaje się minimum krytycznego logicznego myślenia, a każdą argumentację nie przystającą do obranego przez siebie wcześniej światopoglądu określają propagandą albo spiskiem. Wówczas nawet draństwo nie zawsze jest draństwem, a co gorsza może nawet zostać zrehabilitowane do miana bohaterstwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Rozróżnienie, które Pan podaje, jest najzupełniej fałszywe.

Rozróżnienie, które podaje wynika z definicji obu pojęć.

>Podstawa doktryny nacjonalizmu jest pozytywna i afirmująca, a jest nią Naród. Proszę zauważyć,że ustanowienie celu nadrzędnego w Narodzie nie oznacza z definicji poniżenia innych narodów.

No to jeszcze raz: Nnie jest też żadną tajemnicą, że w historii występowały różne typy nacjonalizmów, np. narodowy konserwatyzm, narodowy radykalizm, narodowy socjalizm (nazizm), faszyzm... gdzie skłonność zachowań szczególnie do tych dwóch na końcu może i ludzi wzbudzać uzasadnioną obawę.

...Skąd w takim razie się to bierze?

>> czy wg pana, "nacjonalizm to jedyna doktryna polityczna, która przekształca uczucie jakim jest patriotyzm na konkretne działania"?

> W odniesieniu do płaszczyzny politycznej - tak. Nie odmawiam patriotyzmu nie-nacjonalistom, ale w obliczu narastającej tyranii political corectness i ideału stworzenia wielorasowego multi-kulti, najlepszym światopoglądem politycznym dla osoby o uczuciach patriotycznych jest nacjonalizm.

Przeca w pytaniu stoi wyraźnie: <<czy wg pana, "nacjonalizm to jedyna doktryna polityczna...>> ...I pomimo pańskiej początkowo twierdzącej odpowiedzi, jej uzasadnienie nie stanowi już odpowiedzi <<>>która przekształca uczucie jakim jest patriotyzm na konkretne działania"?<<>> Więc jeszcze raz...

Czy wg pana, "nacjonalizm to jedyna doktryna polityczna, która przekształca uczucie jakim jest patriotyzm na konkretne działania"?

...Bo albo za pierwszym razem nie zrozumiał pan o co pytam, albo tylko udaje pan, że nie rozumie.

> wtedy może sobie być sentymentalnym patriotą co to "Ojczyznę umiłował" i realizuje swój patriotyzm siedząc w domu.

Może być np. sumiennym robotnikiem w fabryce wytwarzającej broń dla czynnie walczących patriotów. Może też dbać o zachowanie w inny sposób rodzimej kultury, języka, tradycji... Chronić jej przed zatraceniem. Przechować dla potomnych w warunkach szczególnego zagrożenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nacjonalista
  • Nacjonalista
  • 11.03.2011 18:36

Jeszcze jedno : komentowanie łajdackiego artykuliku z Przekroju sobie daruję. Tak jak z profesorem histerii Grossem - pewne rzeczy schodzą poniżej poziomu kloaki, więc człowiek przstrzegający zasad higieny ich nie dotyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nacjonalista
  • Nacjonalista
  • 11.03.2011 18:25

@Ratomir Wilkowski

> Uczą was tego sloganu na zebraniach NOPu (bo gdzieś się już z nim spotkałem)?

Proszę Pana: szkołę ukończyłem już spory czas temu, nikt mnie więc nie "uczy". Sam uczę się, zgodnie z przysłowiem, przez całe życie.


>W wielkim skrócie tym się różni patriotyzm od nacjonalizmu (w świetle przedstawionego niżej cytatu), że miłość do własnej ojczyzny (postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie) nie musi iść zaraz w parze z sączeniem jadu w stosunku do innych narodów (jak to zazwyczaj jest w przypadku nacjonalizmu).

Patriotyzm to postawa emocjonalna, nacjonalizm zaś - polityczna.
Rozróżnienie, które Pan podaje, jest najzupełniej fałszywe. "Sączenie jadu" to zmyślony dodatek do nacjonalizmu.

Podstawa doktryny nacjonalizmu jest pozytywna i afirmująca, a jest nią Naród. Proszę zauważyć,że ustanowienie celu nadrzędnego w Narodzie nie oznacza z definicji poniżenia innych narodów.

>czy wg pana, "nacjonalizm to jedyna doktryna polityczna, która przekształca uczucie jakim jest patriotyzm na konkretne działania"?

W odniesieniu do płaszczyzny politycznej - tak. Nie odmawiam patriotyzmu nie-nacjonalistom, ale w obliczu narastającej tyranii political corectness i ideału stworzenia wielorasowego multi-kulti, najlepszym światopoglądem politycznym dla osoby o uczuciach patriotycznych jest nacjonalizm.

Chyba, że kogoś polityka nie interesuje, wtedy może sobie być sentymentalnym patriotą co to "Ojczyznę umiłował" i realizuje swój patriotyzm siedząc w domu.


>Ale przed (po) którym soborem?

Przecież napisałem, proszę czytać uważnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ja Obywatel
  • Ja Obywatel
  • 11.03.2011 08:00

Mam propozycje aby pisząc zawsze podawać liczbę uczestników. Zdjęcia można robić w ten sposób, że oglądający wyobrażają sobie że manifestantów było dużo. Nie komentuje tych manifestacji lecz chodzi mi o zwykłą dziennikarska rzetelność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I niejako kontynuacja: http://img145.imageshack.us/img145/7988/scanxt.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze odnosnie patriotyzmu i bandytyzmu...

http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/kto-zaplaci-za-zbrodnie-podziemia

W mojej opinii ktoś kto nocą przychodzi do czyjegoś domu, wywleka ojca rodziny przed próg i strzałem w tył głowy na oczach dzieci pozbawia go życia, niezależnie od głoszonych poglądów zawsze pozostanie zwykłym bandytą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. W wielkim skrócie tym się różni patriotyzm od nacjonalizmu (w świetle przedstawionego niżej cytatu), że miłość do własnej ojczyzny (postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie) nie musi iść zaraz w parze z sączeniem jadu w stosunku do innych narodów (jak to zazwyczaj jest w przypadku nacjonalizmu).

Komentarz został ukrytyrozwiń

>Przez tradycyjną naukę Kościoła rozumiem tę naukę, którą Kościół zawsze głosił

Ale przed (po) którym soborem?

> Patriotyzm to uczucie, a nacjonalizm to doktryna polityczna, która to uczucie przekształca na konkretne działania.

Uczą was tego sloganu na zebraniach NOPu (bo gdzieś się już z nim spotkałem)?... W takim, razie czy wg pana, "nacjonalizm to jedyna doktryna polityczna, która przekształca uczucie jakim jest patriotyzm na konkretne działania"?

> powiela niejasne pomówienia i inne "oczywiste oczywistości"

Jakież to niejasne pomówienia dotyczą tego, że "każdy może się o tym przekonać sam, na stronach poszczególnych grup nacjonalistycznych"?

> Jednym słowem -nacjonalizm to nazim i bandytyzm

To pan powiedział... Dla mnie czym jest nacjonalizm dostatecznie wyraźnie zostało wskazane w tym arcie: link - początek cytatu=W przypadku nacjonalizmu uznaje on sprawy własnego narodu za nadrzędne wobec interesu jednostki, grup społecznych, czy społeczności regionalnych, przedkłada interesy własnego narodu nad interesami innych narodów, zarówno wewnątrz kraju (mniejszości narodowe lub etniczne) jak i na zewnątrz (narody sąsiednie). W przypadku patriotyzmu to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. To wypełnianie obowiązków obywatelskich. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka.=koniec cytatu.

Nie jest też żadną tajemnicą, że w historii występowały różne typy nacjonalizmów, np. narodowy konserwatyzm, narodowy radykalizm, narodowy socjalizm (nazizm), faszyzm... gdzie skłonność zachowań szczególnie do tych dwóch na końcu może i ludzi wzbudzać uzasadnioną obawę.

> Co do bandytyzmu, powiem tak

JW - bandytą można być niezależnie od głoszonych przekonań... pozostaje jednak jeszcze kwestia, które z tych przekonań bardziej sprzyjają występowaniu bandytyzmu. W państwie prawa o tym kto jest bandytą, ostatecznie decyduje jednak niezawisły sąd.

> życzę bardziej obiektywnego spojrzenia

Jeszcze bardziej obiektywnego? Postaram się i życzę tego samego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.