Facebook Google+ Twitter

Wrocław: pięknie jest być Żydem

Doświadczenie inności, zgłębienie obcej kultury, poszerzenie horyzontów, lekcję tolerancji - oto, co oferuje nam zbliżający się wielkimi krokami XII Festiwal Kultury Żydowskiej "Simcha" we Wrocławiu.

Festiwal rusza już w niedzielę, tj. 23 maja 2010 roku i trwać będzie aż do 28 maja. Poprzez cykl wykładów, spotkań, warsztatów i koncertów, będziemy mogli poznać tajniki kultury żydowskiej, fascynującej i tragicznej w swym historycznym aspekcie zarazem. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w roku 1999 i już wtedy za cel podstawowy jej organizatorzy obrali sobie szeroko pojętą popularyzację kultury żydowskiej.

Zobacz, jak pięknie jest być Żydem. / Fot. http://www.simcha.art.pl/"Simcha" jest więc nie tylko wielką fetą na cześć kultury żydowskiej. To także doskonała okazja, by tę kulturę poznać, otworzyć się na prawdziwy dialog i nauczyć szacunku, którego we wzajemnych relacjach wciąż nam brakuje.

Tegoroczny festiwal wabi także tematycznym zróżnicowaniem, a w jego programie znajdziemy m.in. naukę języka hebrajskiego i tańców żydowskich, spacer śladami przedwojennego, żydowskiego Wrocławia, projekcję filmów, wyróżnionych na siódmym Międzynarodowym Festiwalu "Żydowskie Motywy", autorski wieczór poetycki, liczne koncerty i konkursy.

Będą także warsztaty z zakresu rysowania komiksów i wycinanki żydowskiej, wspólna debata o przyszłości życia Żydów w Polsce i szereg dyskusji, umożliwiających wzajemne poznanie i zrozumienie. Większość imprez odbędzie się, jak co roku, w sercu Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, a więc w okolicach Synagogi pod Białym Bocianem.

Jak czytamy na stronie internetowej fundacji Pro Arte, będącej organizatorem imprezy, głównym celem przedsięwzięcia jest sięganie do wspólnych, kulturowych korzeni, przybliżenie publiczności kultury żydowskiej, duchowości, mądrości i piękna żydowskiej tradycji, która przez wieki powstawała na terenach Polski, przetrwała tragedię narodu żydowskiego i wciąż fascynuje.

Wstęp na większość imprez jest bezpłatny, natomiast bilety na koncerty kupimy w Ośrodku Kultury i Sztuki (Rynek, Ratusz 27) i w Centrum Informacji Żydowskiej (ul. Włodkowica 9), lub nabędziemy bezpośrednio na miejscu, na godzinę przed wydarzeniem.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie tutaj.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.05.2010 18:25

Dla mieszkających bliżej, jest to cenna informacja i za to 5*:) Tak zastanawiam się, czy przypadkiem nie dojdzie, do jakichś brzydkich ekscesów w czasie trwania tego festiwalu, oby nie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

O tak, Wrocław potrafi.;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ukłony dla Wrocławia, umie coś pożytecznego zorganizować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Impreza musi być ciekawa, bo kultura żydowska jest fascynująca i warto ją poznać. Szkoda, ze mnie nie ma we Wrocławiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.