Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27759 miejsce

Wrocław pokonał 4 miasta. Tytuł ESK 2016 dla stolicy Dolnego Śl.

W warszawskich Łazienkach Królewskich ogłoszono decyzję jury ws. tego, które z polskich miast zostanie Europejską Stolicą Kultury 2016. Spośród polskich kandydatów (Gdańsk, Katowice, Lublin, Warszawa oraz Wrocław) wybrano dziś Wrocław.

Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016 / Fot. Mat. prasoweIdea, by użyć kultury do głębszego zintegrowania Europejczyków, zrodziła się 13 czerwca 1985 podczas spotkania Rady Unii Europejskiej. Przedstawiła ją grecka minister kultury Melina Mercouri.

Inicjatywa Europejskich Miast Kultury szybko się przyjęła w Europie. Pierwszym Europejskim Miastem Kultury były greckie Ateny. Podobna inicjatywa pojawiła się też w Ameryce.

W 1999 jej nazwę zmieniono na Europejskie Stolice Kultury, wprowadzono też zmiany procedury wyboru miast-organizatorów, które obowiązują od 2005. Co roku typowane są dwa państwa z Unii Europejskiej - jedno ze "starej" Europy i jedno z "nowej".

Czytaj też: Wrocław wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

niePOprawny
  • niePOprawny
  • 22.06.2011 08:35

Przemek i czym ty się podniecasz?
Ja też mieszkam we Wrocławiu i wcale mnie to nie cieszy. Kultura we Wrocławiu z roku na rok schodzi na psy. Coraz mniej kultury w kulturze. Pamiętam lata gdzie rzeczywiście Wrocław tętnił życiem kulturalnym,a dziś co mamy? Manekiny na szczudłach, woskowe figurki żebrzące na wrocławskim rynku. Opera z 3-4 widowiskami tygodniowo ze świecącą pustkami widownią. Teatry naszpikowane amerykańską papką.
O jakiej kulturze my mówimy?
Święto Wrocławia sprzed 15 lat, a dzisiejsze co ma wspólnego z patronem miasta. Kpią w żywe oczy mieszkańcom,a świat omamiają propagandą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastycznie ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.