Facebook Google+ Twitter

Wrocław poradził sobie z falą

Prezydent Dutkiewicz podsumował przejście fali kulminacyjnej przez Wrocław. Bilans: 3 zalane mieszkania, podtopione piwnice na osiedlu Kozanów. Wrocław wygrał z żywiołem.

Prezydent i wiceprezydenci Wrocławia. Od lewej: Jarosław Obremski, Wojciech Adamski, Rafał Dutkiewicz, Maciej Bluj. / Fot. Arkadiusz FilipowskiPrezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podsumowanie przejścia fali kulminacyjnej przez stolicę Dolnego Śląska rozpoczął od optymistycznych danych dotyczących stanu wrocławskich rzek. Zgodnie z jego słowami: poziom wody w Odrze opada, a w Widawie zacznie opadać lada moment.

W mieście, w związku z podtopieniem osiedla na Kozanowie i paru innych przypadków zalania piwnic, nie ma żadnego zagrożenia epidemiologicznego. - W czasie całej akcji przeciwpowodziowej utrzymane zostały w mieście ciągłość dostaw wody i odprowadzanie nieczystości. Nie ma się także problemów związanych z bezpieczeństwem, tzn. nie wzrosła przestępczość - tłumaczył Dutkiewicz.

Według prezydenta, najistotniejszym punktem obrony Wrocławia było utrzymanie kolektora w Porcie Odrzańskim. W tamtym miejscu zapadła się rura, która odprowadza nieczystości i wodę deszczową z miasta. Przy usuwaniu awarii pracowali żołnierze, strażacy i więźniowie. - Utrzymanie tego punktu uchroniło część miasta przed zalaniem - mówił prezydent.

Prezydent Dutkiewicz podczas dzisiejszej konferencji. / Fot. Arkadiusz FilipowskiDutkiewicz nakreślił także harmonogram działań na podtopionym osiedlu Kozanów. Jak powiedział, poza podtopionymi samochodami i garażami woda otoczyła 15 budynków i zalała 3 mieszkania. - Dziś poprzez odpompowywanie wody z Maślic ściągnięto wodę z Kozanowa. W tym tygodniu będziemy usuwali wodę i sprzątali, a w przyszłym tygodniu powstanie plan remontowy osiedla - wyjaśniał. Dodatkowo podtopione budynki sprawdzi inspektor nadzoru budowlanego.

Prezydent odnosząc się do ustawianych zabezpieczeń stwierdził, że wszystkie zabezpieczenia były ustawione właściwie, i choć nie zadziałały tak jak powinny, to bez nich skala przykrego wydarzenia byłaby większa. - Nikt nie spodziewał się tak mocnego uderzenia wody - dodał.

Dutkiewicz poruszył także kwestię budowy wału przeciwpowodziowego, którego na osiedlu do tej pory nie wybudowano. Wyjaśnił, że jeszcze niedawno dwie grupy były przeciwne budowie wału. Pierwsza grupa to właściciele ogródków działkowych znajdujących się przy osiedlu. - Walka o wał z właścicielami ogródków działkowych oparła się o Trybunał Konstytucyjny. Trzeba było pójść aż do Trybunału, żeby znaleźć rozwiązanie. Teraz już sprawa została zamknięta– wyjaśniał.

Pozostały jednak protesty prywatnego właściciela. – Jestem przeświadczony, że zostanie w trybie pilnym przygotowana specustawa dotycząca spraw powodziowych. Dzięki temu będziemy mogli rozpocząć budowę wału w tym, bądź w przyszłym roku - dodał Dutkiewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.