Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33342 miejsce

Wrocław przeciwko przemocy w Tybecie

W czwartkowe popołudnie na wrocławskim rynku odbyła się manifestacja „Wrocław przeciwko przemocy w Tybecie”, której organizatorami byli: stowarzyszenie Młody Wrocław, Młode Centrum oraz Amnesty International.

Amnesty International / Fot. Marta JurczakManifestacja rozpoczęła się wymarszem z Placu Solnego. Po okrążeniu rynku dotarła pod Pręgierz, gdzie zapłonęło 140 zniczy, będących symbolem liczby ofiar interwencji władz chińskich w Tybecie.

Manifestanci, głównie licealiści i studenci nieśli transparenty z hasłami: „Stop przemocy w Tybecie”, „Nie bądź obojętny”, „Pozwólcie im mówić”, „Berlin 1936 = Pekin 2008”, „Giną ludzie, ginie kultura”.

Rozdawanie ulotek / Fot. Marta Jurczak- Chcemy pokazać, że Wrocław mając na uwadze jego historyczną przeszłość, walkę o wolność, solidaryzuje się z Tybetem. Naciskając władze Chin, ale i władze polskie, można wysłać sygnał, że są potrzebne działania polityczne, które sprawią, że zostanie podjęty dialog. Nie można zapomnieć o Tybecie, nie można przyglądać się temu biernie. Świat zachodni mówi o takich hasłach jak prawa człowieka, wolność, demokracja. Musimy więc dać czytelny znak, że Chiny powinny wejść na tę drogę – komentuje Katarzyna, przedstawiciel Amnesty International.

Nie zamykajmy ust i serc. Nieco dalej: Giną ludzie, ginie kultura. / Fot. Marta Jurczak- Ludzie zauważą, że nie jesteśmy obojętni, mimo że rząd i odpowiednie osoby za dużo o tym nie mówią. Chcemy pokazać, że nie zamykamy się na te kwestie – dodaje Jaś – młody chłopiec z flagą, na której widnieje wielka pacyfka.

Organizator, Tomasz Stefanicki ze Stowarzyszenia Młody Wrocław: - Możemy nie robić nic, możemy siedziećBerlin 1936 = Pekin 2008 / Fot. Marta Jurczak cicho, ale jakimi ludźmi wtedy będziemy? Chodzi też o to, żeby poprzez swoją postawę i osobowość pokazać, że to nie było tak, iż walczyliśmy tylko i wyłącznie o swoje prawa i wolności, ale tak, że widzimy jakiś szerszy kontekst. Tak jak kiedyś utożsamiały się z nami osoby z Zachodu, tak teraz my mamy obowiązek, aby się utożsamiać z potrzebującymi tego Tybetańczykami. Oni chcą podstawowych praw, prawa do tego, aby kultywować swoją tradycję. Zaniedbanie w postaci siedzenia cicho, zwłaszcza w kontekście igrzysk olimpijskich, które są przecież symbolem pokoju, byłoby po prostu nie do wybaczenia.

Gotowi do wymarszu / Fot. Marta JurczakNa pytanie czy stanie obok, postawa bierna jest wyrazem akceptacji pan Tomasz odpowiada: - Dokładnie tak. Rzeczywiście, najwygodniej jest być biernym, ale wtedy ludzie, którzy walczą nie czują żadnego wsparcia. Może to jest tak, że to co robimy jest niewielkim wkładem, ale to jest właśnie to, co możemy zrobić.

Pani Alicja, również czynna uczestniczka manifestacji bardzo cieszy się, że taka akcja odbywa się we  / Fot. Marta JurczakWrocławiu, bo jak powiedział prezydent Dutkiewicz, Wrocław to miasto wolności.
Wrocław to miasto spotkań, tu ścierają się wpływy niemieckie, polskie, żydowskie, czeskie.
- My, Polacy też przeżywaliśmy taki okres. Zmiany, o których mówimy zaczynają się w sposób niezauważalny, ale wzbierają jak fala. Buddyzm jest filozofią i religią, która każe nam się otwierać na cierpienie innych. Niestety, teraz liczy się wyłącznie zysk ekonomiczny – komentuje pani Alicja.

 / Fot. Marta JurczakKiedy przytaczam słowa „Ballady o Janku Wiśniewskim” („Świat się dowiedział, nic nie powiedział”) pani Alicja stwierdza: - Władze nie wiedzą i chyba nie chcą wiedzieć, co z tym zrobić. Dlatego milczą.
Zawsze spodziewamy się, że reakcja będzie natychmiastowa i taka jednoznaczna. Ważne, że głos w ogóle idzie, bo od czegoś takiego właśnie się zaczyna...

 / Fot. Marta JurczakOkazuje się, że brak racjonalnych rozwiązań ze strony najważniejszych rządów nie musi paraliżować. Czy
świat naprawdę przyzwyczaił się do istnienia, „gdzieś tam” obozów pracy, wykonywanych publicznie egzekucji, wyzysku dzieci, handlu organami ludzkimi? Nie gódźmy się na postępujące zatracenie świata wartości...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

świetna robota

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.