Facebook Google+ Twitter

Wrocław: Spotkanie z Dieterem Schenkiem - autorem książki "Noc morderców"

Spotkanie z Dieterem Schenkiem, autorem książki "Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej” odbędzie się 17 listopada 2011 roku o godzinie 18.00 w siedzibie Ossolineum we Wrocławiu.

Dieter Schenk (ur. 1937) jest znanym niemieckim kryminologiem, autorem m.in. wstrząsającej książki "Poczta Polska w Gdańsku: dzieje pewnego niemieckiego zabójstwa sądowego" i biografii Hansa Franka. Jego praca poświęcona profesorom lwowskim ukazała się w 2007 roku. Teraz, nakładem wydawnictwa Wysoki Zamek, opublikowano jej polskie tłumaczenie.

Tytułowej zbrodni dokonali Niemcy przy współudziale ukraińskich nacjonalistów 4 lipca 1941 nad ranem, we Lwowie. Zginęło wtedy około 40 osób, a byli to głównie wybitni pracownicy naukowi lwowskich uczelni i członkowie ich rodzin. 26 lipca zginął pojmany wcześniej profesor Kazimierz Bartel.

Dieter Schenk omawia tło wydarzenia m.in. ludobójstwo na kresowych Polakach i Żydach, dokonywane przez Niemców z pomocą UPA. Przekonuje, że takie przestępstwa miały miejsce, "były możliwe", ponieważ prawo i rozkaz już dawno zastąpiły w Niemczech moralność indywidualną. Szczegółowo przedstawia okoliczności egzekucji lwowian oraz karygodne postępowanie sędziów niemieckich, prowadzących po wojnie śledztwo w tej sprawie. Blokowanie śledztwa w sprawie mordu było jego zdaniem możliwe, ponieważ niemieckie sądownictwo zostało skutecznie "zadżumione" przez dawnych prawników nazistowskich. To w wyniku koleżeńskich układów, sprawcy nigdy nie zostali osądzeni ani ukarani.

O tym wszystkim autor opowie podczas spotkania autorskiego.
Miejsce spotkania: Ossolineum, sala konferencyjna przy pl. Nankiera 17, 17 listopada, godzina 18.00, Wrocław.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To ja powtórzę tu :)
> "To w wyniku koleżeńskich układów, sprawcy nigdy nie zostali osądzeni ani ukarani". Dlaczego pojawił się ten przecinek?
> Przecinka brakuje gdzie indziej: "Dieter Schenk omawia tło wydarzenia ..... m.in. ludobójstwo na kresowych Polakach i Żydach".
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.