Facebook Google+ Twitter

Wrocław: Szchowy XXVII Memoriał Mistrza Błaszczaka

We Wrocławiu trwa największy w Polsce międzynarodowy juniorski turniej szachowy. Na starcie stanęło 270 zawodników. Zmagania poświęcone są pamięci mistrza Czesława Błaszczaka.

 / Fot. www.blaszczak.siwik.pl21-24. 06. 2012 r. we Wrocławskim Gimnazjum 13 im. Unii Europejskiej rozgrywany jest XXVII Memoriał Mistrza Błaszczaka. Impreza organizowana przez MUKS MDK Śródmieście Wrocław i Dolnośląski Związek Szachowy zgromadziła 270 zawodników z trzech krajów. Zmagania podzielone są na grupy wiekowe: SMERFY do lat 8, GARGAMELE -do lat 11, MŁODZICY - do lat 14, JUNIORZY - do lat 18 oraz KLAKIERZY - bez ograniczeń wiekowych.
Specjalną grupę tworzą Uczniowie Mistrza Czesława Błaszczaka i VIP'y.

Czesław Błaszczak (1907.06.19 - 1985.08.19) w szachy zaczął grać w 15 roku życia. Uczęszczał w tym okresie do słynnego krakowskiego gimnazjum im. Jana III Sobieskiego. Na arenę turniejową na dobre wkroczył w 1931 r., gdy w wieku 24 lat zasilił szeregi Krakowskiego Klubu Szachistów (KKSz). W 1934 r., tuż przed II drużynowymi mistrzostwami Polski w Katowicach, zwyciężył w prestiżowym turnieju 40-lecia KKSz, uzyskując 14,5 p. z 17 partii.

Na przełomie listopada i grudnia 1938 r. wystąpił w eliminacjach do mistrzostw Polski. Turniej ten zorganizowało konkurencyjne do KKSz - Towarzystwo Miłośników Gry Szachowej im. Józefa Dominika. W imprezie zwyciężył Izaak Schachter 12 p. (z 14) przed Tandetnikiem 11,5 p., J. Gadalińskim, I. Grynfeldem po 10,5 p., C. Błaszczakiem, K. Friedmanem po 10 p. Niestety dobrego wyniku w przyszłości nie zdyskontował, z uwagi bowiem na sytuację w kraju i wybuch wojny we wrześniu 1939 r., planowane mistrzostwa kraju nie doszły do skutku.

Co ciekawe w czasie wojny w 1943 r. rozegrał krótki mecz korespondencyjny z czołowym graczem niemieckim Alfredem Brinckmannem z Kolonii. W Częstochowie grywał w konspiracyjnych symultanach. W 1945 r., jeszcze w czasie działań wojennych, uzyskał II nagrodę w mistrzostwach Krakowa.

Czesław Błaszczak na pierwszym planie w składzie Hetmana Wrocław - 1960r. / Fot. Magazyn Szachista, 4/2012Tuż po zakończeniu wojny wyjechał do Wrocławia. Dzięki jego zaangażowaniu została uratowana przed zniszczeniem bogata biblioteka Adolfa Anderssena. W 1946 r. zwyciężył w pierwszych powojennych mistrzostwach Wrocławia. W 1946 zajął V lokatę podczas mistrzostw Polski, co zapewniło mu tytuł mistrza krajowego.

W latach pięćdziesiątych aktywnie udzielał się we władzach Polskiego Związku Szachowego. Przez wiele lat reprezentował barwy Wrocławskiego Klubu Szachowego, AZS, "Startu", "Kolejarza" i w końcu "Hetmana". Tego pierwszego, podobnie jak i Okręgowego Związku Szachowego we Wrocławiu był współorganizatorem.

Zarząd PZSzach - 1961r. Czesław Błaszczak siedzi pierwszy z prawej / Fot. Magazyn Szachista, 4/2012Z chwilą zakończenia kariery wyczynowej zajął się pracą trenerską. To z jego szkółki wyszli m.in. Zbigniew Jaśnikowski, Franciszek Borkowski, Zbigniew Terlecki oraz wielu innych znanych dolnośląskich szachistów.

Wieloletni organizator Memoriału - Robert Korpalski - wspomina:
Pierwszy Memoriał miał być III Pucharem Mistrza Błaszczaka dla wrocławskich juniorów, ale niespodziewanie Mistrz zmarł na zawał serca (podczas szachowych zajęć z juniorami w MDK im. Kopernika przy ul. Kołłątaja 20) i był to I Memoriał, którego organizatorem był inż. Ryszard Więckowski (przez 25 lat pełnił on funkcję Prezesa Okręgowego Związku Szachowego we Wrocławiu). Pan Ryszard przekazał mi organizację II Memoriału, bo chciałem uczynić Memoriał takiego wybitnego trenera turniejem znaczącym, no i na II Memoriał przyjechało wielu czołowych polskich juniorów, była bardzo duża frekwencja, wspaniała sala WPBO przy ul Podwale, a organizatora - MDK Śródmieście wspierały: OZSzach, AZS Politechnika i ZOW SZS. III Memoriał (i kilka kolejnych edycji) znacznie przekroczył liczbę 200 zawodników i grało w nim około 50 juniorów zagranicznych z wielu krajów (w następnych edycjach podobnie) i Memoriał stał chyba największym i najsilniejszym turniejem szachowym dla dzieci i młodzieży w całej Europie, a wymienieni organizatorzy wspierani byli silnie przez Kuratorium Oświaty i Wychowania i nawet KW PZPR... Po rozpadzie Układu Warszawskiego zerwała się większość zawiązanych wcześniej kontaktów i turniej (tak jest do dzisiaj) jest jednym z kilku największych i najsilniejszych turniejów szachowych w Polsce dla dzieci i młodzieży. Od II Memoriału rozgrywane były grupy do lat 11, 14, 17 i 20. Po kilku latach doszła grupa Smerfów, która jednak była rozgrywana w MDK im. Kopernika, a nie w wielkiej sali gimnastycznej Technikum Samochodowego, czy Gastronomicznego, bądź w sali sesyjnej Rady Miejskiej przy ul. Sukiennice, czy w Urzędzie Mieskim przy placu Nowy Targ, potem przez w MDK Śródmieście, następnie w XIV LO, niedawno w hali tenisowej na Zaciszu i od kilku lat w Gimnazjum nr 13 (szkoła jest aktualnym i aż 8-krotnym Mistrzem Polski Gimnazjów).

Tegoroczny Memoriał to nie tylko świetna zabawa dla dzieci, młodzieży i rodziców, ale poważne zmagania, podczas których można podnieść kategorie szachowe, poprawić rankingi FIDE oraz zdobyć atrakcyjne nagrody, m.in laptopy. Co ciekawe młodzicy i juniorzy mają szanse na nagrody pieniężne: 1 m. - 600 zł, 2 m. - 400 zł, 3 m. - 300 zł. W grupie A najlepszy chłopiec i najlepsza dziewczynka z Dolnego Śląska zdobywają prawo do bezpłatnego udziału w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec do lat 8 w Sebnitz 28.10-3.11.2012.

Źródła:
- MUKS MDK Śródmieście Wrocław,
- serwis turniejowy
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.