Facebook Google+ Twitter

Wrocław. Wieczór autorski Henryka Wolniaka-Zbożydarzyca

Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana we Wrocławiu, w 96. rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II, zaprasza na wieczór: pt."Żywioł Placu Gołębiego", w ujęciu poetyckim Henryka Wolniaka-Zbożydarzyca.

 / Fot. Ze zbirów Henryka Wolniaka-ZbożydarzycaW dniu 18 maja Ojciec Święty Jan Paweł II obchodziłby 96. urodziny. Tego dnia zawsze otrzymywał życzenia i gratulacje z całego świata. Dzisiaj pozostaje nam tylko pamięć i modlitwa oraz wspomnienie o jego pontyfikacie. Można snuć refleksje nad przepowiedniami co do jego wyboru, drogi z Wadowic do Watykanu, dokonaniami jako Papieża, pielgrzymowaniem po całym świecie i do Ojczyzny, relacjami z dziećmi i młodzieżą.
Tego zadania podjął się wrocławski poeta, mistrz neologizmu Henryk Wolniak-Zbożydarzyc w rozważaniach poetyckich pt. "Żywioł Placu Gołębiego".
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, urodził 1939 roku w Wierzchlesie koło Wielunia. W 1963 roku ukończył filozofię na Wydziale Filozoficzno–Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Debiutował cyklem wierszy w "Odrze" (1962). Debiut książkowy, to zbiór poetycki pt. "Horyzont" (1965), w Wydawnictwie Ossolineum.
Tomikiem poetyckim „Proch" wyróżniony został (1972) nagrodą im. Tadeusza Peipera.
W 1980 roku był przewodniczącym - Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Literatów Dolnego Śląska Solidarność. W latach 1982-1985 współredagował wydawane poza cenzurą czasopismo „Wolna Kultura“.
W połowie lat dziewięćdziesiątych, w oparciu o dramat "Dziady" Adama Mickiewicza i poemat "Pradziady" Henryka Wolniaka, Bogusław Kierc wyreżyserował spektakl teatralny pt. „Dziady-Pradziady”. Dramat był wystawiony i grany przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc opublikował już ponad dwadzieścia tomów wierszy, trzy dramaty, aforyzmy i inne utwory.
Dwa ostatnie tomy wierszy pt. „Dostawy ducha“ i nowe tomy „Wolniły i Zageniuszki“ (2013), "Miłuje" (2011), zaskakują niezwykłą świeżością ujęcia tematów takich jak: autotematyzm, nasza cywilizacja, religia, przemijanie, patriotyzm.
W roku 2013 został laureatem Nagrody Literackiej Czterech Kolumn (Lutynia), nagroda za neologizmy i za nowatorstwo w poezji. W roku 2015 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w pracy twórczej.

Spotkanie poetyckie z Henrykiem Wolniakiem-Zbożydarzycem w środę dn. 18.05.2016 o godz.18.00 w Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana we Wrocławiu, ul.Kuźnicza 11-13.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Wrocław zawsze zadziwia jako prężny ośrodek kultury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Małgorzata. Właściwie odbiór zawsze jest subiektywny, bo każdy z nas inaczej świat odbiera. Ale rozumiem, bo poezja czasem jest bardzo kontrowersyjna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sympatycznym osobom odmawia się trudniej… Niestety, nie czuję się kompetentna, jeżeli chodzi o pisanie relacji z wydarzeń kulturalnych. Ostatnie moje doświadczenia utwierdziły mnie w tym przekonaniu i nie chodzi nawet o obiektywną ocenę moich artykułów, ale o subiektywne odczucie. Mój świat to książki( proza) pisanie recenzji… Poezja? Uwielbiam czytać, lubię rozmawiać i przebywać w towarzystwie poetów, ale relacja ze spotkania to jak dla mnie zbyt duże wyzwanie… Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja niestety nie mogę być na spotkaniu, bo jadę do Warszawy na WTK. Ale może ty Małgosiu znajdziesz czasz na jakąś małą relację ze spotkania :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiada się ciekawe wydarzenie ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.