Facebook Google+ Twitter

Wrocław wybrany Europejską Stolicą Kultury 2016

W Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach ogłoszono, że Wrocław otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

 / Fot. Materiały prasoweMinister kultury Bogdan Zdrojewski w swoim przemówieniu zachęcał wszystkie miasta do realizacji programów, które przygotowały w ramach aplikacji do tytułu ESK 2016.

Werdykt jury przedstawił Manfred Gaulhofer z Komisji Europejskiej. Ostateczna decyzja zapadła godzinę temu. Po ogłoszeniu wyniku prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz pogratulował konkurencyjnym miastom i powiedział, że najwspanialszy projekt przedstawił Lublin.

"Gratulujemy miastu, które wygrało niniejszą procedurę, ale podkreślamy, że wygrania nie jest gwarancją sukcesu. Wrocław czeka jeszcze bardzo dużo pracy, która będzie wymagała silnego zaangażowania ze strony władz publicznych, także w zakresie finansowania kultury." - powiedzieli po wskazaniu zwycięzcy członkowie komisji. Dodali też, że pozostałe miasta nie są przegrane - czytamy w serwisie Gazeta.pl.

Kandydatura Wrocławia wzbudziła na finiszu sporo kontrowersji. Wszystko za sprawą 100 mln złotych, które minister Zdrojewski zamierza przyznać Operze Wrocławskiej i Pawilonowi Czterech Kopuł we Wrocławiu.

Czytaj też: Europejską Stolicę Kultury 2016 poznamy już dziś!


"Z wielkim zdziwieniem i niepokojem przyjęliśmy wiadomość o przyznaniu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego miastu Wrocław 100 mln zł pochodzących z puli publicznej na rozwój infrastruktury kulturalnej" - napisali artyści z kilku miast w liście do Zdrojewskiego. Jego kopię otrzymał też premier Tusk i Julia Pitera. Pod listem podpisało się 200 ludzi kultury.

Minister nazwał sytuację smutnym nieporozumieniem i stwierdził, że projekty czekały na dofinansowanie 2 lata. "To nie jest decyzja o przyznaniu środków finansowych. Decyzja o przyznaniu tych środków zapadła ponad dwa lata temu. Jest to informacja, że w związku z rozwiązaniem rezerwy krajowej, po spełnieniu przez beneficjentów określonych warunków, jest możliwość podpisania w lipcu finalnych umów" - powiedział Zdrojewski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

irwin
  • irwin
  • 07.11.2011 10:38

opera dla mnie jest niesamowita. najlepsze miasto powinno miec opere u siebie w tedy moge nazwac europejska stolica kultury
ale idzie nadrobić to na internecie np na http://kulturaviva.pl/pl/strona-glowna/
juz dzisiaj pojawi sie artykuł 50 lat Opery Kameralnej i nowy sezon Opery :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
PiSmak
  • PiSmak
  • 21.06.2011 23:11

Owszem, ma Wrocław sporo przybytków kultury, ale cóż z tego jak nie ma co wybierać. Poziom artystyczny niziutki i poza tym wszystko takie skostniałe.
Pamiętam czasy gdy w Operze wystawiano 3-4 widowiska dziennie i były komplety na widowni. Podobnie w teatrach,a dziś-przedstawienia dla zakładów pracy i na widowni same snoby nie mające pojęcia o kulturze.
Starsi Wrocławianie pamiętają tętniący życiem kulturalnym Wrocław. Wrocławskie Święto kwiatów i Wrocławia. Ogólnopolski Festiwal "Kolorowe wsie". Festiwal muzykujących rodzin...
Ech długo by wyliczać. A dziś jakaś amerykańska papka nijak mająca się do święta patrona Wrocławia - św.Jana Chrzciciela.
A świat pielęgnuje swoje dziedzictwo historyczne i kulturowe. Jeno my jak te papugi powtarzamy za tą telwizornią,że musi być po unijnemu-czyli bele co i bele jak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Wrocławia. Mnie osobiście zależało na Warszawie:) ale najlepszy program miał Lublin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też cieszę się bo ... moje korzenie są we Wrocławiu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

BRAWO WROCŁAW

Należy, jak psu talerz zupy. Poza Krakowem, Poznaniem - to jeden z cudów polskiej innowacyjności, miejsce, gdzie ludzie potrafią coś sensownego zrobić, innowacyjne myśleć.
Powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzys.kfk@
  • krzys.kfk@
  • 21.06.2011 19:45

Wrocław - to błąd.
Źle patrzymy na ESK. Moim zdaniem należało potraktować ESK jako szansę a nie jak nagrodę. Dlatego należało dać ją temu miastu, gdzie wartość dodana, gdzie efekt będzie większy. Wrocław pokazał że jest piękny i basta. Warszawa zagrała w wysokie europejskie, ponadkrajowe tony, ale nawiększe zaangażowanie było w Katowicach i Gdańsku. To, któremuś z tych miast warto było dać logo ESK, tam efekt byłby najlepszy, a wartość dodana najwyższa, zwłaszcza że zarówno Gdańsk jak i Katowice są ośrodkami wielkich wieloośrodkowych aglomeracji, czego o Wrocławiu powiedzieć nie można. Czasem mam wrażenie to Wrocław i basta, miasto bez zaplecza, bez wsparcia. Powiem ostrzej: czasem mam wrażenie że Wrocław to tylko Rynek i basta.
Wracając do ESK - powiem, że nie wykorzystano szansy, która była. i poszła. ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wrocławiowi gratuluję. W sumie fajnie, bo miasto idzie cały czas do przodu. Choć innych miast szkoda, mnie szczególnie Lublina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.