Facebook Google+ Twitter

Wrocław wybuduje prywatną nekropolię

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-03-15 08:19

Na największych cmentarzach komunalnych - Osobowickim i Grabiszyńskim - nie ma już miejsc.

Cmentarz Grabiszyński ma zostać dwukrotnie powiększony. Po rozbudowie będzie się rozciągać od ul. Awicenny do rzeki Ślęzy. Na starą część przedostaniemy się specjalną kładką.

Na razie w magistracie zastanawiają się, jak sfinansować tę inwestycję. Rozpatrywane jest partnerstwo publiczno-prywatne. To oznacza, że gmina dałaby grunt, a prywatna firma wybudowałaby nekropolię. Następnie, przez określony w umowie czas - np. 30 lat - przedsiębiorstwo administrowałoby nekropolią, a magistrat co miesiąc płaciłby czynsz. Potem cmentarz przeszedłby na własność gminy. Byłoby to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

We Wrocławiu jest w tej chwili miejsce jeszcze na cztery tysiące nowych grobów. Miesięcznie umiera 800 osób. Urzędnicy policzyli, że w takim tempie miejsc zabrakłoby za dwa lata. Wzięli pod uwagę, że w jednym grobie chcą być pochowane często całe rodziny. I to, że po 20 latach groby, za które nikt nie płaci, są likwidowane.

Dlatego w przyszłym roku rozpocznie się rozbudowa cmentarza komunalnego na Kiełczowie. Teraz są tam niecałe trzy tysiące pustych kwarter. Na pozostałych cmentarzach komunalnych, czyli w Pawłowicach, Leśnicy i Jerzmanowie, w sumie zostało wolnych zaledwie tysiąc miejsc.

Wiadomo też, że nie można już grzebać zmarłych na dwóch najpopularniejszych wrocławskich nekropoliach - na Grabiszynie i Osobowi-cach. Na pierwszym z cmentarzy pozostały jedynie 23 miejsca, w których można pogrzebać zmarłych. Ale to murowane grobowce i za jeden trzeba zapłacić nawet 8 tysięcy złotych. Miejsc na zwykłe groby nie ma w ogóle.

Cały artykuł przeczytasz na polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.03.2009 19:22

A może by tak wreszcie zezwolić na przechowywanie prochów w domu tudzież rozsypanie np w lesie ile kilometrów kwadratowych mniej było by potrzeba w skali kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pierwsze słyszę określenie na Grabiszenie. Mówi się na Grabiszynku - no, ale może jako rodowita Wrocławianka czegoś nie wiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.