Facebook Google+ Twitter

Wrocław: Ze św. Janem Chrzcicielem w herbie. Przewodnik

Dokładnie 1011 lat temu Wrocław, na mocy dekretu papieża Sylwestra II, stał się stolicą nowo powołanej diecezji wrocławskiej (jednej z czterech w Polsce) ,a jej pierwszym biskupem był Jan.

Aleksander Fredro przed wrocławskim Ratuszem / Fot. Jan PoniatowskiWrocław leży na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Śląska. Tu krzyżowały się dwie główne drogi handlowe - Via Regia i Szlak bursztynowy. Od końca X wieku znajdował się pod panowaniem Piastów.

W kwietniu 1241 r., w obawie przed najazdem mongolskim, miasto zostało opuszczone i spalone. Zamek wrocławski, w którym bronił się Henryk II Pobożny, pozostał niezdobyty dzięki cudownemu zjawisku, które ukazało się na niebie, powodując odstąpienie Tatarów od oblężenia. Tradycja, którą przekazał Jan Długosz, zawdzięcza ten cud modlitwom wznoszonym przez przeora wrocławskich dominikanów Czesława Odrowąża, późniejszego błogosławionego i patrona miasta. W 1335 miasto przeszło pod panowanie królów Czech, później, wraz z Koroną Czeską zostało włączone do Monarchii Habsburskiej.

W 1741 wraz z większością Śląska zostało zdobyte podczas tzw. wojen śląskich przez Ostrów Tumski z Katedrą św.Jana Chrzciciela / Fot. Jan PoniatowskiFryderyka II, króla Prus, w związku z czym od roku 1741 oficjalna nazwa miasta brzmiała Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław.

Od 1807 do 1813 roku Wrocław pozostawał pod panowaniem Francji. W 1813 r. Napoleon poniósł klęskę i miasto wróciło ponownie pod panowanie Prus.

25 sierpnia 1944 roku miasto zostało ogłoszone twierdzą (Festung Breslau), 19 stycznia 1945 roku na rozkaz gauleitera Śląska Karla Hanke dokonano przymusowej pieszej ewakuacji większości pozostającej jeszcze w mieście ludności cywilnej. 13 lutego 1945 roku Armia Czerwona, rozpoczęła oblężenie "Festung Breslau". 6 maja podpisano akt kapitulacji Wrocławia.
2 sierpnia 1945 na konferencji poczdamskiej zapadła decyzja o przyznaniu Śląska wraz z Wrocławiem Polsce. Obecnie od 28 czerwca 1946 roku stolica województwa wrocławskiego, a od 1 stycznia 1999 roku stolica województwa dolnośląskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.