Facebook Google+ Twitter

Wrocław. "Ze sztuką w szpitalu", by wspierać chorych z zaburzeniami ruchowymi

Wykorzystanie wiedzy na temat wpływu kolorów na psychikę ma ogromne znaczenie w leczeniu i ćwiczeniu koncentracji. Cykl multimedialnych wykładów realizowanych we Wrocławiu, skierowany jest do podopiecznych Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Wychowawczych.

 / Fot. Fot. Agnieszka Prusak CybulskaKolory mają bardzo duży wpływ ma psychikę i odbierane przez człowieka wrażenia. Dzięki emitowanej energii, kolory określamy jako ciepłe lub zimne, słabe lub zdecydowane, wysokie lub niskie. Wykorzystanie tej prawidłowości w pokazie obrazów, wraz z odpowiednim komentarzem, pomaga m.in. w koncentracji i ćwiczeniu pamięci.

Odbiorcami programu są osoby o wyraźnych ograniczeniach ruchowych objęte długoterminową opieką stacjonarną. Jednym z zakładów, w którym odbył się wykład był Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu we Wrocławiu.

W zakładzie tym leczy się m.in. nowotwory złośliwe oka, mózgu i innych części centralnego systemu nerwowego, organiczne zaburzenia psychiczne włącznie z zespołami objawowymi, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków (substancji) psychoaktywnych, schizofrenię, zaburzenia typu schizofrenicznego (schizotypowe) i urojeniowe, zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczna (somatoform), upośledzenie umysłowe.

Przeprowadzone przez Agnieszkę Prusak-Cybulską zajęcia na temat roli pejzażu, cech malarstwa impresjonistycznego, technologii w malarstwie, architektury obrazu oraz przybliżenie sylwetek Eduarda Maneta, Augusta Renoire'a, Camille'a Pissaro wzbudziły u pensjonariuszy duże zainteresowanie.

Aktywność podczas zajęć, z przyjętą normą sytuacyjną, zaangażowanie i zainteresowanie tematem potwierdzają zasadność wdrożonego cyklu.

Zastosowana forma zajęć, w której wykorzystano multimedialne możliwości przekazu wraz z przekazaniem zakładowi materiałów dydaktycznych, zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez samych uczestników spotkania, jak i zatrudniony w placówce personel.

Sztuka ma do dyspozycji wiele sposobów przekazu. Może wykorzystywać język ciała, dźwięku, koloru i przestrzeni. Zastosowanie tych możliwości w realizowanym programie umożliwia prowadzenie procesu leczenia. Powoduje bowiem odwrócenie uwagi od dolegliwości choroby i skierowanie jej na pozytywne strony życia.

Należy wyrazić słowa uznania za konsekwentna opieką DPS i ZOL realizowaną przez Ośrodek kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Cykl multimedialnych wykładów realizowanych jest przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Maciej
  • Maciej
  • 21.12.2011 00:19

Co pan tak ten materiał wkoło powiela? Już 3 razy go czytałem. Niech pan napisze lepiej jak tam we Wrocławiu do Sylwestra dla gawiedzi idą przygotowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.