Facebook Google+ Twitter

Wrocław. "Ze sztuką w szpitalu", by wspierać chorych z zaburzeniami ruchowymi

Wykorzystanie wiedzy na temat wpływu kolorów na psychikę ma ogromne znaczenie w leczeniu i ćwiczeniu koncentracji. Cykl multimedialnych wykładów realizowanych we Wrocławiu, skierowany jest do podopiecznych Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Wychowawczych.

 / Fot. Fot. Agnieszka Prusak CybulskaKolory mają bardzo duży wpływ ma psychikę i odbierane przez człowieka wrażenia. Dzięki emitowanej energii, kolory określamy jako ciepłe lub zimne, słabe lub zdecydowane, wysokie lub niskie. Wykorzystanie tej prawidłowości w pokazie obrazów, wraz z odpowiednim komentarzem, pomaga m.in. w koncentracji i ćwiczeniu pamięci.

Odbiorcami programu są osoby o wyraźnych ograniczeniach ruchowych objęte długoterminową opieką stacjonarną. Jednym z zakładów, w którym odbył się wykład był Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu we Wrocławiu.

W zakładzie tym leczy się m.in. nowotwory złośliwe oka, mózgu i innych części centralnego systemu nerwowego, organiczne zaburzenia psychiczne włącznie z zespołami objawowymi, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków (substancji) psychoaktywnych, schizofrenię, zaburzenia typu schizofrenicznego (schizotypowe) i urojeniowe, zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczna (somatoform), upośledzenie umysłowe.

Przeprowadzone przez Agnieszkę Prusak-Cybulską zajęcia na temat roli pejzażu, cech malarstwa impresjonistycznego, technologii w malarstwie, architektury obrazu oraz przybliżenie sylwetek Eduarda Maneta, Augusta Renoire'a, Camille'a Pissaro wzbudziły u pensjonariuszy duże zainteresowanie.

Aktywność podczas zajęć, z przyjętą normą sytuacyjną, zaangażowanie i zainteresowanie tematem potwierdzają zasadność wdrożonego cyklu.

Zastosowana forma zajęć, w której wykorzystano multimedialne możliwości przekazu wraz z przekazaniem zakładowi materiałów dydaktycznych, zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez samych uczestników spotkania, jak i zatrudniony w placówce personel.

Sztuka ma do dyspozycji wiele sposobów przekazu. Może wykorzystywać język ciała, dźwięku, koloru i przestrzeni. Zastosowanie tych możliwości w realizowanym programie umożliwia prowadzenie procesu leczenia. Powoduje bowiem odwrócenie uwagi od dolegliwości choroby i skierowanie jej na pozytywne strony życia.

Należy wyrazić słowa uznania za konsekwentna opieką DPS i ZOL realizowaną przez Ośrodek kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Cykl multimedialnych wykładów realizowanych jest przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Maciej
  • Maciej
  • 21.12.2011 00:19

Co pan tak ten materiał wkoło powiela? Już 3 razy go czytałem. Niech pan napisze lepiej jak tam we Wrocławiu do Sylwestra dla gawiedzi idą przygotowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.