MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wrocław. "Ze sztuką w szpitalu", by wspierać chorych z zaburzeniami ruchowymi

Ireneusz Mosiczuk
Ireneusz Mosiczuk
Fot. Agnieszka Prusak Cybulska
Wykorzystanie wiedzy na temat wpływu kolorów na psychikę ma ogromne znaczenie w leczeniu i ćwiczeniu koncentracji. Cykl multimedialnych wykładów realizowanych we Wrocławiu, skierowany jest do podopiecznych Domów Pomocy Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Wychowawczych.

Kolory mają bardzo duży wpływ ma psychikę i odbierane przez człowieka wrażenia. Dzięki emitowanej energii, kolory określamy jako ciepłe lub zimne, słabe lub zdecydowane, wysokie lub niskie. Wykorzystanie tej prawidłowości w pokazie obrazów, wraz z odpowiednim komentarzem, pomaga m.in. w koncentracji i ćwiczeniu pamięci.

Odbiorcami programu są osoby o wyraźnych ograniczeniach ruchowych objęte długoterminową opieką stacjonarną. Jednym z zakładów, w którym odbył się wykład był Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu we Wrocławiu.

W zakładzie tym leczy się m.in. nowotwory złośliwe oka, mózgu i innych części centralnego systemu nerwowego, organiczne zaburzenia psychiczne włącznie z zespołami objawowymi, zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem środków (substancji) psychoaktywnych, schizofrenię, zaburzenia typu schizofrenicznego (schizotypowe) i urojeniowe, zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczna (somatoform), upośledzenie umysłowe.

Przeprowadzone przez Agnieszkę Prusak-Cybulską zajęcia na temat roli pejzażu, cech malarstwa impresjonistycznego, technologii w malarstwie, architektury obrazu oraz przybliżenie sylwetek Eduarda Maneta, Augusta Renoire'a, Camille'a Pissaro wzbudziły u pensjonariuszy duże zainteresowanie.

Aktywność podczas zajęć, z przyjętą normą sytuacyjną, zaangażowanie i zainteresowanie tematem potwierdzają zasadność wdrożonego cyklu.

Zastosowana forma zajęć, w której wykorzystano multimedialne możliwości przekazu wraz z przekazaniem zakładowi materiałów dydaktycznych, zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez samych uczestników spotkania, jak i zatrudniony w placówce personel.

Sztuka ma do dyspozycji wiele sposobów przekazu. Może wykorzystywać język ciała, dźwięku, koloru i przestrzeni. Zastosowanie tych możliwości w realizowanym programie umożliwia prowadzenie procesu leczenia. Powoduje bowiem odwrócenie uwagi od dolegliwości choroby i skierowanie jej na pozytywne strony życia.

Należy wyrazić słowa uznania za konsekwentna opieką DPS i ZOL realizowaną przez Ośrodek kultury i Sztuki we Wrocławiu.

Cykl multimedialnych wykładów realizowanych jest przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto