Facebook Google+ Twitter

Wrocław: Znowu ten Kutz!

Wydawnictwo Znak zaprasza na dzisiejsze spotkanie z Kazimierzem Kutzem - słynnym polskim reżyserem filmowym i teatralnym, a ostatnio także pisarzem, którego działalność, zwłaszcza polityczna, budzi emocje co najmniej skrajne.

 / Fot. Polska/Wojciech BarczyńskiO Kutzu jest głośno niemal od zawsze. Największą sławę przyniosła mu filmowa trylogia Śląska, zrealizowana w latach siedemdziesiątych i obejmująca tak znane filmy jak "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca". Ostatnimi czasy możemy o nim nie tylko usłyszeć, ale i przeczytać - nakładem wydawnictwa Znak ukazała się bowiem w zeszłym roku fascynująca książka Aleksandry Klich "Cały ten Kutz. Biografia niepokorna", w tym zaś roku przyszedł czas na powieść samego Kutza, zatytułowaną "Piąta strona świata".

Ja jestem facetem, który nosi w sobie diabła nieodpowiedzialności wobec samego siebie. Na przykład mówię rzeczy, których nie powinienem mówić. Jak coś spierdolę, to musi przyjść refleksja - czytamy w książce Aleksandry Klich. I faktycznie, Kutzowi nie sposób odmówić dość żywiołowego usposobienia, onieśmielającej niekiedy bezpośredniości i ciętych wypowiedzi, które przysparzają mu bodaj tylu zwolenników, co i nieprzyjaciół.

Wszyscy ci, którzy Kutza postrzegają wyłącznie przez pryzmat jego filmów bądź działalności politycznej, powinni wybrać się na wrocławskie spotkanie, które odbędzie się już dziś o godz. 17.00 w sali Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego (pl. Uniwersytecki 1). Będzie to doskonała okazja, aby swoje dotychczasowe wyobrażenie o Kutzu skonfrontować z rzeczywistością i osobiście przekonać się, jak inteligentnym i fascynującym człowiekiem być potrafi.

Wstęp na spotkanie jest wolny, a prowadzić je będzie prof. Andrzej Gwóźdź - polski filmoznawca oraz autor książek "Kutzowisko" i "Kutzowisko2". Organizatorem spotkania jest Centrum Willy'ego Brandta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

@ Robert Ramark - poproszę o konkrety. Źródła, itd. Gdzie jest napisane, że to przez K. Kutza film "Gorejące czapki" nie został zaakceptowany jako praca dyplomowa S. Barei w 1958 roku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie lubię sprzedawczyków i jeżeli to zrobił, to ma to w podświadomości. Sprzeda drugi raz. No, ale filmy udały mu się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie babranie po prostu Ty i Ja mamy różne podejście do historii. P.Kutz sprawił że Bareja nie ukończył w termine studiów co m.in skutkowało tym ze mniej dostawał za swoje filmy nie mając dyplomu. Wyraziłem swoją opinie o nim i już Doceniam jego dorobek filmowy nawet bardzo. lecz to inna historia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie a kiedy był ten przypadek upadku reżysera. Podejrzewam ze sporo lat temu.
To kolejny dowód na nasze babranie się w przeszłości.
Nieważne że teraz jest o.k. . Ważne żeby pamiętać że np. 40 lat temu ktoś komuś dowalił.
Tak to daleko nie zajdziemy. Kargule i Pawlaki tkwią w nas i ograniczają w rozwoju niestety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

P.Joanno '' Robi Pani w literaturze'' więc proszę mnie zwolnić od tłumaczenia Pani co ''poeta miał na myśli''. Oczywiście że można fascynować się ciemną stroną. To jest niezwykle pociągające ale na ocenę człowieka składa się też jego uczciwość i prawość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O Barei poczytam z ogromną przyjemnością, bo póki co, nie miałam okazji. Ale, panie Robercie, czy człowiek, który zdradza przyjaciela, nie może już być inteligentny i fascynujący? Nie widzę związku. Nigdzie nie napisałam, że jest uczciwy, dobroduszny czy miłosierny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kutz to człowiek który dla kariery sprzedał przyjaciela. Zapraszam do lektury książek o St.Barei. Dowie się znich autorka tego panegiryku jakim'' fascynującym i inteligentnym człowiekiem'' był p.Kutz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ten gość to trudny przypadek ...choć jego filmy nawet lubię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla autorki 5* ))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorka w czasie spotkania pisze test semestralny z języka francuskiego. :/ Liczy jednak na innych obywatelskich, może ktoś się skusi. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.